NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#166465
Hade bilen inne på BraBil för byte av regskyltsbelysning i veckan p.g.a att den hade oxiderat/rostat sönder...
Nu när jag kikade lite närmare efter bytet så ligger det rostgrus kvar innanför glasen till lamporna.

Frågan är då, byter dom inte hela insatsen till belysningen med glas och allt vid ett sånt här jobb?
Krävs ju ingen raketforskare till att förstå att rosten kommer att komma tillbaka om inte allt är borttaget.

Vad tycker ni att jag ska säga till verkstaden?
#166526
Homestream skrev:Hade bilen inne på BraBil för byte av regskyltsbelysning i veckan p.g.a att den hade oxiderat/rostat sönder...
Nu när jag kikade lite närmare efter bytet så ligger det rostgrus kvar innanför glasen till lamporna.

Frågan är då, byter dom inte hela insatsen till belysningen med glas och allt vid ett sånt här jobb?
Krävs ju ingen raketforskare till att förstå att rosten kommer att komma tillbaka om inte allt är borttaget.

Vad tycker ni att jag ska säga till verkstaden?
Visa dom det du beskriver i ditt inlägg och fråga hur dom hade tänkt och vad dom har gjort..
#166595
Ja, får påpeka det. Ska tillbaka med bilen 22:a för byte av en parkeringssensor.

Ingen annan som fått lamporna bytta och sett om glasen byttes i samma veva? Borde ju inte skilja sig mellan volvo-verkstäder.
#166674
Byte av lampinsatsen är den enkla delen. Har gjort det själv och det tog inte många minuter. Två torxskruvar och dra ut glaset inkl lamphållare (eller det som är kvar av den). Dessa kostar dryga hundringen inklusive lampa (lampa ingår när man beställer insats) per styck. Vill man byta övriga oxiderade delar dvs metallkontaktytorna i luckan blir det dyrare. Vet dock inte hur dyrt. Vad jag kunde se är allt integrerat och av engångstyp så gissningsvis bytes hela plastdelen inkl handtagsöppning, plastlisten med emblem (bara emblem "Volvo" kostar över 300:-) och jag vet inte om plasten behöver lackas också eller om det är klart.

Någon märkesmekaniker som läser detta och vet bättre?

Så här såg det ut på min bil:
Bild
Bild
#166708
Går det att förebygga dessa rostproblem med någon form av silikon som tål värme?? :?: Det verkar ju inte hålla tätt utan drar in fukt i lamphuset.
#166787
Det finns ett relativt stort ventilationshål ovanför lampan i plasthuset. Sedan håller den medföljande packningen inte tätt alla gånger heller. Frågan är vilken väg saltvattnet letar sig in i lampan? Sedan kanske man inte vill ha den 100% tät heller så man får kvarstående kondens inuti. Jag smorde alla kontakterande delar med fett för att lindra krypströmmarna och korrosionen pga olika metaller i delarna. Får se hur länge det fungerar.
#167898
Jag får dessvärre göra er alla besvikna men denna underbara konstruktion kräver att ytterhandtaget på bakluckan bytes ut och då behöver det lackas det är inte möjligt att byta ut kontaktblecken i handtaget
Den tröst jag kan ge er( om det nu är de) är att även S80/XC90 har denna ypperliga konstruktion och hur den fungerar ser ni själva

Kan väl bara säga att konstruktören har HÅL i huvudet är inte det roligaste att meddela en bilägare att din nummerskyltsbelysning är trasig men det kostar XXXX antal kronor att åtgärda B

Besiktningen är pigga på att anmärka på detta

Den rekomendation jag kan ge är att skruva bort glasen och fetta in kontakt ytorna i handtag och armatur så har ni gjort vad ni kan för att undika detta

/Goose
#168226
Själv smetade jag i multi purpose ball bearing grease från Mobile. Tror det spelar mindre roll vilket fett, bara man får det att sitta kvar så bra som möjligt. Dvs något som inte torkar och ramlar av eller smälter och rinner ut i sommarvärmen. Om någon får för sig att använda vaselin så dubbelkolla att det är en vattenfri typ, gärna med högre smältpunkt.

Är nog heller inte fel att öppna en gång om året och inspektera om man kommer ihåg detta.
Bränslesystem v70 awd -97

Hej. Har bytt bränslerören på tank[…]

Jaha, bilen fryser tydligen trots att det är […]

Glädje och kul att så många v&ari[…]

Får undersöka om jag hittar någon[…]