Här diskuterar vi Polestars nuvarande och kommande bilmodeller

Moderator: Moderatorer

av valln
#1613586
Testar att fråga här.

Har provsuttit Polestar 4, men tyckte takhöjden var lite låg.
Har alla P4 glastak?
Blir den lägre i takhöjd om den också har "elekronikglastaket"?
Användarvisningsbild
av W.A.P.E.
#1630962
Nu behöver de boosta milen för att vara kvar i matchen. Får man in lastgaller/hundbur kan detta bli intressant i höst!
av Lövet
#1631023
Ställer man bilarna sida vid sida ser hur mycket extra lastutrymme det kommer bli. Inga mängder ;)

Bild
av UnleashFusion
#1631025
Lövet skrev: ons 08 jul 2026, 13:49
Hade baken(eller bakluckan varit mer fyrkantig) hade det blivit mycket bättre(mer lastutrymme).. den ser ut som v90ish/liknande baklucka som lutar som fan..

om uppgifterna stämmer så kommer Polestar 4 SUV att tillverkas i Busan, Sydkorea.https://media.polestar.com/releases/963?lang=sv_SE
Senast redigerad av 1 UnleashFusion, redigerad totalt 0 gånger.
av Malmstroem
#1631026
Nej, det blir nog inte så många liter extra. Men har du hund går du från omöjligt med vanliga Polestar 4, till något som mycket väl kan fungera.

Jag får in två hundar på 25 kg i bagageutrymmet på en i4. Det går OK, och hundarna ser ut -- och jag ser hundarna. Vårt bagage får åka i baksätet, för inget mer än hundarna ryms där bak.

Sålde bilen i lördags så trå[…]

C30, S40 & V50 går ofta under benäm[…]

Skräp, hittade rost på höger frams[…]

Polestar 4 på gång....

Mycket snyggare i vart fall, kan inte med bakdel[…]