Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av PierreHE82
#1629359
Ny på forumet här, tänkte kolla med er vilken felkodsläsare ni rekommenderar.
Nyligen blivit ägare till en V70 -09 och behöver en passande felkodsläsare. Har ett meddelande i bilen om att service behöver utföras på lyktorna, misstänker att det handlar om nivåregleringen av lamporna.
Har läst gott om ICARSOFT VOL V3,0, eller ska man försöka få tag på Volvo Vida Dice eller vad är era åsikter?
Mvh
Pierre
#1629364
Autel är grymt men rätt dyrt.

Autocom eller vida är ett rimligt alternativ.
Jag har båda men använder nästan alltid autocom. Lite snabbare och lite enklare att förstå. Man får fram felkoden man kan släcka den.
Vida är mer info om felkoden. Varför tändes lampan, vart ska man börja felsöka mm
#1629372
Räcker långt med iCarsoft.
Men orkar du fixa Vida + laptop är det ju "bättre", då kan du även köra vDash. Lite lättare att ändra saker där.

Biltemas Volvo läsare ska väl klara av en hel del också, inte testat själv dok. Är nog bästa budgetvalet.
#1629388
Vida är ju väldigt bra. Inte så användarvänligt kanske men det fixar det mesta och innehåller sprängskisser med nummer och arbetsbeskrivningar.

Men Vida jäklas mycket att ha igång på en "modern" dator som uppdateras. Skulle rekomendera nån gammal dator som får köra offline bara för Vida.

Men som nödkörning kan du använda Dice även till Vdash, som i gratisutförande kan läsa felkoder och ställa p-broms i seriveläge m.m. En bra backup.
av Wallner77
#1629398
Jag har en Icarsoft CR Pro.

Är nöjd med den hittills. Klarat av allt jag behövt så långt. Bla kunde jag läsa av brinntid i dieselvärmaren etc så det är hygglig detaljnivå på den.

Köpte en som klarar alla bilmärken, så har man vid behov. Kostar inte så mycket extra. HIttade en till bra pris på Amazon.
Råd vid felkodsköp

Jag har en Icarsoft CR Pro. Är nöjd med[…]

Min käre lelle Volvo XC70

Man ska inte äga en bil första tre &arin[…]

Är det någon som hittat något e[…]

Tack Roger för din input...Men är det in[…]