NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av jiha1968
#1627399
@Bullingen,
Bullingen skrev:Hej sitter i samma sits. Då min far skulle vrida runt motorn men utan kamkjedja kåpan. Inget hände . Sen montera vi och nu startar inte bilen
Om motorns remskiva/vibrationsdämpare på vevaxeln har lossats, får vevaxel , kamaxlar och remskiva nollas på ny med specialverktygen 9997152 (låspinne till vevaxel) ,
9997151 (Låsning/tolk till kamaxlar) och en vanlig M6 skruv till remskivan/vibrationsdämparen.
Om jag minns rätt har inte denna motor styrstift/kile på någon av kamaxelkedjans tandhjul, heller inte på remskivan som också har tänderna/reluktor/tonringen till vevaxelgivaren, alltså får man inte lossna på vevaxelbulten om man inte har verktyg till att nolla motorn efteråt.

Man kan i ett sådant tillfälle (på egen risk) få "RedNeck-nollat" och startad motorn med att sätta kolv nr 1 i övre dödläge med en skruvmejsel (eller bättre) i tändstifthålet och nolla kamaxlarna med et passande plattjärn i änden på kamaxlarna, nolla vevaxel-remskivan med M6-bulten och dra åt vevaxelbulten.
(kolla att "tänderna" på vevaxelns remskiva/vibrationsdämpare inte har tagit stryk)
"nolla" volvo V50

@Bullingen , Hej sitter i samma sits. Då […]

Olja hjulhuset v70 D3 2012

lukta på oljan ....du känner på […]

det finns ju ett visst moment låda osv t&ari[…]

Här är bilderna, såg nu att det in[…]