Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1623069
Hoppas den nya stora uppdateringen kommer snart. Låg bredvid en bil som hade det. Alla appar låg längst ner och halva skärmen var en karta. Såg bra mycket smidigare ut.
av bengtmat
#1624410
Finns mer att läsa i Teknikens värld, Volvo förbereder nu för en trådlös uppdatering (OTA) som ska nå ut till omkring 2,5 miljoner befintliga bilar. ”En av de största trådlösa uppdateringarna i världshistorien” kallas tilltaget som ska ge redan sålda bilar ett förbättrat infotainmentsystem likt det i nya elbilen EX60.
Alla Volvo-bilar med Android Automotive, det vill säga upp till flera år gamla modeller, omfattas av uppdateringen som ersätter Google-assistenten med nya AI-baserade Google Gemini. XC40 var under 2020 först ut med Android Automotive, därefter har övriga modeller fått tekniken.
Med Google Gemini ska gränssnittet mellan människa och maskin bli enklare.
Föraren ska exempelvis kunna diktera meddelanden, översätta innan de skickas, ställa frågor om bilens funktioner eller få information om resmålet – allt via, vad Volvo kallar det, ett naturligt samtal mellan förare och bil. Vinsten ska vara färre distraktioner och säkrare körning.
av LJN
#1624440
Vi får vänta och se vad slutresultatet blir, har själv en 2026:a med nya UX:et och inte är det helt buggfritt. Frågan är om Volvo klarar av att "snål programera" operativet så att den äldre hårdvaran kan hantera dom nya funktionerna? Tyvärr så ligger nog Volvo inte i framkant när det gäller mjukvara till nya bilar. Sist, jag gillar Volvo och har köpt 7 st nya dom senaste 20 åren men Volvo måste lyckas med att släppa färdiga produkter:)
#1624608
Har en xc60 -24 och har precis lämnat in bilen till Bilia för 5:e gången för samma problem.
Hela systemet kraschar när jag uppgraderar bilen OTA, åker in till bilia och de uppgraderar bilen manuellt. Men problemen återkommer vid nästa uppgradering. Uppgradera senast förra tisdagen till 4.2.13 och efter så blinkade dashboarden precis som det gör i Las Vegas….
Får hoppas på att dom löser problemet nu då garatin går ut i Mars :-o
#1626171
Nu verkar det nya vara på G. Fick mail att det nya UX snart går att installera via appen. Dom skickade även med instruktionsfilmer. Ser bra mycket bättre ut.
av LJN
#1626248
Laddade också ner 5.0.5 OTA, och uppdateringen gick snabbt. Och enligt info med uppdateringen fick jag parkoppla mobilen igen. Lite nyfiken vad Volvo menar med bättre ljud i infotamentsystemet? Och vad menas med automatisk återanslutning samt kontaktsynkronisering av mobil?

Däremot om man lämnar bilen aktiv och går iväg en bit från bilen så tappas mobiluppkopplingen till bilen och den återanslutes inte automatiskt, precis som innan. Jag testade idag:)
Och idag vid bilens 2:a start så var FM radion helt tyst och det löstes som vanligt med omstart av infotamentsystemet.... Så Volvo har fortsatt uppförsbacke när det gäller driftsäkerhet mjukvara.
Ska lägga till att min bil har nya UX:et från fabrik juni 2025.
#1626253
Varför i helvete har tempen på båda klimatzonerna kommit tillbaka. Försvinner inte ens när man synkar. En av de bästa uppdateringarna från mina förra 2018. Dom kunde byggt bort det helt då man ändå aldrig rör inställningarna. Har haft bilen u snart 6 månader. Står på fläktläge 2 samt 20c sen dag 1. Nu räcker det med att någon ändrar den högra så försvinner synken. Bedrövligt.
#1626469
Nu har jag fått uppdateringen till min V90 CC med Googlesystemet.
Men vad f-n !

Presentationen och placering av knappar på skärmen har blivit helt kass efter uppdateringen.
Radiofunktionen tex. En stor del av skärmens yta i övre del försvinner som svart funktionsfält, och del av skärmen nertill försvinner för onödiga knappar. Så bara egentligen en liten del mitt på skärmen som är kvar för den egentliga kanallistan i radio.

Motsvarande i navigationsdelen. Förut var själva kartvisningen stor del av hela skärmens faktiska yta. Nu efter uppdateringen så visas karta bara på en del av skärmen.

Det kan knappast bara vara jag som tycker att detta är kasst.

Finns det några inställningar så att man kan bättra visningen/bättra nyttjandet av skärmens yta ?
#1626473
KnotVillage skrev:Varför i helvete har tempen på båda klimatzonerna kommit tillbaka. Försvinner inte ens när man synkar. ... Dom kunde byggt bort det helt då man ändå aldrig rör inställningarna. Har haft bilen i snart 6 månader. Står på fläktläge 2 samt 20°C sen dag 1. Nu räcker det med att någon ändrar den högra så försvinner synken. Bedrövligt.
Det är precis så det ska fungera och så fungerar min Sensus. Försvann det i Google tidigare? Här justeras det lite titt och tätt. Synkroniseringen används i princip aldrig, för det är inte samma åsikt till höger som vänster.
Handskfacksdelar S40

Hade ju funkat om inte den sidan slutade på […]

Mercedes EQB 300 4Matic 2023 Svart

Ja, milkostanderna drar iväg och alla som p&[…]

Uppdatering av infotainment 2025

Varför i helvete har tempen på bå[…]

Tungt lastad 945

Någon spm kör med något liknande […]