Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Magnstra
#1620925
Hej,

Har en XC90 T8 2020 som laddat utan problem tills för någon dag sedan. Nu kommer den max upp i 1.6kW. Har en Chargeamp Halo och har inte lastbalansering. Har kopplat bort laddaren i elabonnemangsappen och har ingen smart laddning etc. Den borde alltså ha full ström utan begränsningar .

Någon som råkat ut för liknande? Hittade en del trådar men ingen som hade någon lösning som hjälpt
Användarvisningsbild
av Steffe3
#1621274
Står den ute och laddar? Temperaturen påverkar laddhastigheten.

Brukar gå på "full fart" (hur full man nu kan kalla 3.7kW) för mig när det är lite varmare, men sista veckan har det legat runt 1.7kW på jobbets laddare.
Användarvisningsbild
av Steffe3
#1621292
Däremot så är det kanske inte riktigt dom temperaturerna Volvo tänker på (än så länge), så det kan ju vara slumpen också (i mitt fall kan det vara flera som laddar samtidigt t.ex.).
Bilagor
hybridladdning.png
hybridladdning.png (8.76 KiB) Visad 1839 gånger
#1621906
Samma på min 2022. Typ aldrig över 1.6kw. Har 16a säkring med Zaptec och balansering. Tar nästan 4 dagar att ladda fullt.

Bodde på hotell för någon vecka sen, då var den full på drygt 2.5h.
av 20FJan
#1621908
Hur är era laddboxar inställda, det går att ställa in. Min Halo utan lastbalansering kan ställas i 1 A steg mellan 6-16 A i appen och web-gränssnitt. Vissa boxar kan ställas in med byglar under locket.
Halvljus

Det ska vara D1S Uppdatering för någon[…]

Jag är säker på att flera har elle[…]

Långsam laddning XC90 T8

Hur är era laddboxar inställda, det g&ar[…]

T8 hybrid snabb utbildning?

Lånar tråden lite. Har en V90 T6 202[…]