Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

av KalleJ
#1621193
Inte läst allt. Men ja byt, gamla xenon tappar ljusstyrka med åren.
Osram classic xenon brukar inte vara dyra.

Vill du ha bättre ljus hade jag skaffat en ledramp istället.
#1621224
KalleJ skrev: fre 21 nov 2025, 00:34 Inte läst allt. Men ja byt, gamla xenon tappar ljusstyrka med åren.
Osram classic xenon brukar inte vara dyra.

Vill du ha bättre ljus hade jag skaffat en ledramp istället.
Jag har en LED-ramp som monterades hösten -21: https://www.valostore.se/sv/produkt/ext ... l8QAvD_BwE
Den skulle dock behöva ersättas efter 4år/ca 12K mil då stenskott har skapat en spricka med fukt innanför glaset som följd (går inte att torka ur).
Detta ser dock inte ut att påverka ljusbilden.

Det jag mer är inne på är att halvljuset lyser svagt, monterade nya xenonlampor hösten -22 men de verkar ha mattat av sig efter 3 år/ca 9K mil: https://lichtex.de/osram-d3s-66340xnb-n ... 63407_7477
Stod bredvid en V70N idag på en parkering, halvljuset på den (halogen med räfflat glas) lyste upp mer på bilen framför än xenonljuset på min bil.

Blir nog att beställa några nya xenonlampor istället för LED-kittet, även om det säkert lyser starkare på halvljuset så pallar jag inte byta vid besiktning (om de ens ser att det är LED och inte misstar det för xenon med 6000 Kelvin-ljus).

Jag tycker 3995:- för oljebyte + filter + cup[…]

Försämrad motorprestanda?

Idag dök den upp igen. Har en enklare fel[…]

Jag tycker också det känns konstigt. Ka[…]

Är 48 volts batteriet större eller mindr[…]