Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av fredrikwt
#1617543
Hej

Ännu en fråga, är inte så mkt för elbilar eller hybrider, haft 2 av varje och, nja…

Hur som helst är utbudet av beg V90 T8 med bra spec stort. Från 2022 verkar de ha fått 456hk antar att man lan fått större/bättre batteri?
Det verkar inte som batteri inverkar så mkt på bagageutrymme? Möjligen under lastgolvet?
Jag funderar på awd, är det sådan som bara funkar med bensinmotorn eller är den även med el?

Något annat jag bör veta? Har fått intrycket att denna plug in är mer för låg skatt och prestanda än att åka långt på el.
av Lövet
#1617553
fredrikwt skrev:Jag funderar på awd, är det sådan som bara funkar med bensinmotorn eller är den även med el?
Elmotorn driver bara bak så bensinmotorn måste alltid vara igång för 4wd.
av Lövet
#1617570
fredrikwt skrev: tor 18 sep 2025, 15:03 Så om man har kört slutet på batteriet så har man bara fwd då med?
det sparas alltid några procent så att awd fungerar.
Användarvisningsbild
av apersson850
#1617572
Det var bara de första bilarna med den här lösningen som tappade AWD när batteriet tog slut. Folk som drog husvagn en bit kom inte fram när de skulle ställa upp vagnen på blött gräs. Det klagades så Volvo ändrade i programvaran så den inte tömmer batteriet vid vanlig körning på väg.
Felkoder

Har haft problem länge när motorn ä[…]

Hej. Jag har en vibration som kommer vad det k&au[…]

Jaså, fungerar det så i de här bi[…]

V70 d3 -16 dör vid kallstart

Har en v70 classic d3 aut 2016 som gått 1730[…]