Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Cotag
#1616140
Hur har det gått för dig?
av Gutten23
#1616247
Det har gått bra turbon är bytt och motorn är på plats igen. Är inne i lumpen, så har bara vissa helger att göra klart jobbet på. Tanken är att hinna med det sista vid nästa permission om 1 vecka, uppdaterar då.
av Gutten23
#1617302
Bilen går bra. Dessvärre har vänster drivknut gett upp 😅 efter att den fick sig en smäll när jag lyfte ur motorn med firmans kranbil. Ny drivaxel kommer i veckan. Har en mindre läcka vid oljekylaren, men annars verkar allt funka utan problem. Inga felkoder efter turbobytet. Ska se till att dela alla kvitton här när jag har tid och möjlighet. Oljeförbrukningen är borta, men jag har bara kört cirka 100 mil. Det har dock droppat lite då och då från oljekylaren, men inget allvarligt.
av Gutten23
#1617305
Blow-byn har minskat rejält efter turbobytet. Oljelocket flyger inte av längre utan stannar kvar på plats, det vibrerar bara lite nu.
av Gutten23
#1617306
Blow-byn har minskat rejält efter turbobytet. Oljelocket flyger inte av längre utan stannar kvar på plats, det vibrerar bara lite nu.
av Gutten23
#1617307
Blow-byn har minskat rejält efter turbobytet. Oljelocket flyger inte av längre utan stannar kvar på plats, det vibrerar bara lite nu.
av Gutten23
#1617833
Nu har jag kört 1400 km och bilen går fint. Oljeförbrukningen är liten eller i princip obefintlig. Anledningen till att jag inte kan bedöma det helt är att jag har upptäckt något tråkigt som jag får ta tag i efter muck, eftersom det är ett stort jobb. Tyvärr tätar inte RTV-silikonen blockhalvorna på just det stället. Jag var väldigt snål när jag tänker efter, då jag inte ville kleta på för mycket.

Just nu behöver jag fylla på ca 0,5 liter efter ungefär 1000 km, så det är inte så jobbigt medan jag är inne i lumpen. Men det blir att åtgärda i vår. Tyvärr kan jag därför inte bjuda på en helt lyckad renovering här i tråden.
#1618973
Kollade lite närmare på ihop­sättningen — tur att man dokumenterat det mesta 😅 Insåg nu att det läcker nere i högra hörnet på bilden där det är markerat i rött. På högersidan har jag dragit alldeles för tunt med RTV-silikon. Vänstersidan av blocket ser bra ut och där finns inget läckage. Man lär sig av sina misstag, men det är ett tråkigt ställe att få problem på.

Har tänkt börja lyfta ur motorn och åtgärda detta inom de kommande tre veckorna. Eftersom jag bara har tid under permissionen blir det ett helgprojekt. Jag kommer inte dokumentera detta, utan återkommer när det är fixat och bilen är besiktad.

Hur som helst har jag ändå kört 2800 km, så jag kallar det en lyckad renovering trots att den fortfarande tappar lite olja — men oljeförbrukningen är i alla fall borta 😅
Bilagor
IMG_4645.jpeg
IMG_4645.jpeg (937.4 KiB) Visad 188 gånger
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Startproblem batteri?

Hur kommer man åt regulatorn?

Bilen slutade driva

Har en Volvo V70 Kombi 2014, manuell låda, d[…]

V90 läggs ner.

batteri-, bensin- och dieselbilar i den statistik[…]

spridare tätring

Kolla om det finns tricks med andra verktyg hemma […]