Här kan ni medlemmar presentera era bilar med bilder, information etc. Skriv gärna era projekt ni håller på med också! Max en tråd per bil!

Moderator: Moderatorer

#1613061
Okej, har tagit bort vänsterskärmen nu också samt stötfångaren.

Ser ganska bra ut bakom stötfångaren, ingen rost jag kan se, jag har också börjat spraya med korrosionsskydd här som där.

Bild

Pumpen till bakrutan hänger löst, kanske inte ens fungerar.

Bild

Och vänsterskärmen ser ut så här...
Bild

I princip rostig på samma ställe. Jag undrar varför just den här platsen? Jag tror att det beror på att området framför inneskärmen och bakom stötfångaren så är öppet mot vägen så mycket vatten och salt kan vandra upp där lätt nog. Något plastskydd (med dräneringshål) nitat fast i botten täcker det nedre området mellan stötfångaren och det inre hjulhuset kanske kan hindra det från att upprepa sig lika snabbt.

Bild

Det är nästan lika illa som högerskärmen, men jag kanske kan slippa byta ut de synliga delarna av skärmen, även om värmeinflödet från svetsningen gör att jag måste måla om området ändå. Färgen kommer bara att bubbla bort om jag inte slipar bort den först.

Bild

Det nedre hörnet ser också ganska grovt ut, men baksidan av panelen är i bra skick så rosten har inte gått igenom, jag funderar på om jag ska svetsa eller inte.
Bild

Och här är högerskärmen igen, jag har rengjort den och jag har hittat flera fler fläckar som jag har åtgärdat.

Bild

Bild

Som det ser ut nu blir det att omlackera hela skärmen.

Jag har sett närmare på dörrbottnarna också och där behövs det fixas lite smått innan rosten sprider sig, mest stenskott genom tiderna som behöver åtgärdas. I år blir det nog inte nån omlackering av hela dörrbottnarna men kanske nästa år. Behöver dock få stopp på progressionen i år.
#1613069
Ang. nedre hörnet på vänsterskärmen, prova att blästra och se om du kan få det plåtrent utan porer, går det behöver du ju inte byta plåten, men om porerna inte går bort får du nog byta plåten, nu när du ändå gör ett så ordentligt jobb. Så tänker jag....
#1613070
Din bil ser lite brutal ut med avplockad dekoration, lite av Mad Max eller Terminator över det hela :-D
Jag har börjat rostskydda framskärmar och balkar genom att ta bort blinkerslyktorna och skicka in sprayslangen framifrån..
Det blir förstås kladd sprayat på insidan av innerskärmarna men det gör inte så mycket. Klart viktigare att plåtdetaljerna inte rostar :-)

Mad_Max.JPG
Mad_Max.JPG (78.12 KiB) Visad 110 gånger
#1613089
Jag måste kolla hur man kan ta bort innerskärmen, för jag måste få bort den där grejen som håller fast skärmen, den är bara rost. Jag är inte hundra den behövs så mycket heller, har varit avrostat på båda skärmarna och jag har inte märkt nånting.

Där skärmen fästs i stötfångaren så det är en riktigt skräplösning med muttern så man knappt slipper åt. Jag kommer hitta på nånting eget där, kanske en egen bult och skruv.

Jag kommer svetsa i skärmen där i botten och ikväll han jag grovforma en ny passbit. Jag gjorde det lättare för mig denna gång och köpte 0.9mm plåt.
#1613090
Innerskärmarna lär sitta med 4-5 plastmuttrar, kanske någon T-25 skruv.
Vad är det för fläckar?

Jag är inte säker var det l&aum[…]

Jag hade ca 60 PSI = 4100 hPa på lågtr[…]

DennisCA's Volvo 850 -97

Innerskärmarna lär sitta med 4-5 plastmu[…]

Ett avgasprov hade varit bra för att se hur m[…]