Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1612099
Överdriver lite, min har gått 28500, import från Holland, för jag gillar långmil, har goda kontakter på volvo, och egen bilverkstad.
ERAD bytt 1 gång på bilen vid ca 10.000, kopplar in och ur mjukt och fint, förutom vid tungt släp.
Vid full laddning visar "gissometern" 28km, jag kommer 23km.
Bryter fint när batteriet är slut, MEN när jag har under 50% kvar och belastar hårt, bryter den ibland abrupt, lite hårt, in och motorn går ca 1 minut för att driva och ladda., sedan över på batteri igen.
När jag drar tungt, ca 2.3ton, går den fint på el när det är plant, men jag kopplar in motorn, konstant 4-hjulsdrift, vid backar och acceleration. annars bryter den in hårt igen.
Knappen för att "kontrollera belysning släpvagn" fungerar bara ibland, känns som mjukvara.
Kompressonr går nästan konstant vid laddning för att kyla batteriet, sätter alltid in kabeln efter körning.
Lagat ratten, lite skador på "lädret"

Vad har ni för roliga egenskaper på era långmilar T8:or?
#1612171
Jag passerade precis 1000 mil med min så jag får skriva i den här tråden igen om 30 år då jag kör ca 1000 mil om året.

Hej. Jag har en vibration som kommer vad det k&au[…]

Jaså, fungerar det så i de här bi[…]

V70 d3 -16 dör vid kallstart

Har en v70 classic d3 aut 2016 som gått 1730[…]

Volvo 745 1992 b200f problem

Japp tack så mycket för hjälpen le[…]