Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1609852
Edisson skrev: Igår, 15:24 Jag vill hjälpa med ledtråd de som trots alla hinder, är fast beslutna att montera parkeringssensorer fram.
https://www.volvodealeraccessories.com/ ... ensor.html
SÅ det går att beställa från USA men frakten är hög. TOTALT kostar det 833 dollar ink frakt.
Jag funderar över att beställa och montera sedan får vi se om man behöver besöka en verkstad för programmering.

Det här får ni inte missa i fall ni bestämmer er för att montera. EN utomordentlig beskrivning på hur man monterar.
https://accessories.volvocars.com/sv-se ... 7-)%202020
DU kan ladda ner pdf-en och skriva ut den.
Nu verkar hemsidan för Volvos tillbehör ligga nere men har för mig att du kan köpa ett kit för p-sensorer på en Volvo ÅF?
#1609854
För vissa bilar kan man. Det gick för min tidigare XC70 (som hade från början, så det behövdes inte) med det går inte för den XC90 jag har nu (som också har från början, så det behövs inte där heller).
Däremot skaffade jag till den XC70 vi har kvar, för den hade bara bak från början.

E85 har 104 oktan och E95 har väl 108 oktan. […]

B230F går fett

Kolla här om det hjälper 1-2-1 = Luftm[…]

Byte huvudbromscylinder

..Håller tummarna för att det reparer[…]

Dina frågor kan du också pröva […]