Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

av Okalettos
#1605678
Hej,

Denna tråd tycker jag främst passar här under allmän bildiskussion även om det gäller en specifik bil (V50)..

Jag undrar lite kring 'ABS-modulatorn'..
*Efter bromsvätskebehållaren kommer huvudbromscylindern+servo och sen kommer ABS-modulatorn, som sen går till bromsoken..?
*Om man avluftar abs'en, vart tar luften vägen då? (Gissar att den hamnar nedströms, så man behöver göra sedvanlig avluftning via bromsoken efteråt?)
*Om man har bilen fint uppallad och inte vill pallra ner den för att åka runt och få abs'en att jobba och avlufta sig, så ska man kunna få VIDA att göra det.. Var hittar man detta i VIDA? ..och är det något man bör tänka på om man lyckas aktivera funktionen?

Ps. Har VIDA 2014d. Ds.
Ps. Har googlat en del men inte lyckats finna något matnyttigt kring aktivering av avluftning av ABS via VIDA.. Ds

Mvh 🙂
Senast redigerad av 2 Okalettos, redigerad totalt 0 gång.
#1606178
Nu har jag lyckats hitta aktivering av abs-ventilerna i VIDA .. Se bifogad bild..
I instruktionerna står inget (eller har inte hittat det?) om att någon luftnippel ska öppnas.. Samt man verkar bara kunna aktivera en ventil i taget ..
Man hörde ungefär 5 klick när jag aktiverade VF inlopp (och likadant med VF utlopp), sen tystnade det, utan att proceduren var klar.. Händer det något trots att det är tyst? Tryckte iaf på stopp efter en halv minut, eftersom det inte syntes någon tidsindikator..
20250404_160255.jpg
20250404_160255.jpg (2.69 MiB) Visad 860 gånger
20250404_160435.jpg
20250404_160435.jpg (2.75 MiB) Visad 860 gånger
#1606231
Förmodligen (enligt nån video på Youtube) ska man hålla nere bromspedalen lite och öppna bromsoksnippeln för den 'kanal' man vill avlufta..?
Men i vilken ordning bör man aktivera inlopps- respektive utloppsventil i så fall (OM det nu är såhär man ska göra förstås 🤔..)..?
(det är 2x4 ventiler samt 2 för TRACS och 2 för AYC)..

Min bränslepump i tanken behöver bytas. […]

V60 bifuel, -18: omkopplaren

Tack för tipset min vän :) Men lite f&ou[…]

HVO 100 för dyrt?

varför väljer man HVO100?

Blev det något köp. Funderar sjä[…]