Här kan ni klottra av er sport, politik, efterlysningar m.a.o offtopic!!!

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Mikael_0223
#156915
Det var Blonda Lisa som var ute och körde, Vid rödljuset stannade hon bakom en lastbil. Hon öppnade dörren och sprang fram till lastbilen framför och knacka på dörren, killen som körde vevade ner fönstret och tittade frågande på henne:
- Hej jag heter Lisa, Din last rinner ut därbak.
Killen skakade på huvudet, veva upp fönstret och körde när det var grönt.

Vid nästa rödljus stannade tjejen bakom lastbilen sprang fram knackade på dörren och sa:
- Hej jag heter Lisa, Din last rinner ut därbak.

Killen sa ingenting utan stängde bara fönstret igen.

Vid tredje rödljuset, samma sak.
Nu blir killen lite irriterad, ger järnet till nästa rödljus, kliver ur sin bil och går bak till Lisa som sitter i bilen bakom.
Lisa vevar ner fönstret och tittar frågande på killen:

- Hej jag heter Lasse, det är i mitten av januari, det är halt ute och jag kör saltbilen!
Användarvisningsbild
av jojjeblom
#157966
En dam satt på tåget, då hon i samma kupe fick syn på två män som hon fann extremt attraktiva. Det hon inte visste var att båda var blinda. Damen började dansa en erotisk dans, och lät det ena plagget falla efter det andra. Ingen reaktion! Damen blev fruktansvärt otålig, klättrade upp, särar på benen och satte musen över näsan på den ene mannen. Då vrider han huvudet mot den andre och säger:
- Du, nu är vi i Skutskär!
Användarvisningsbild
av Brainy
#157980
jojjeblom skrev:En dam satt på tåget, då hon i samma kupe fick syn på två män som hon fann extremt attraktiva. Det hon inte visste var att båda var blinda. Damen började dansa en erotisk dans, och lät det ena plagget falla efter det andra. Ingen reaktion! Damen blev fruktansvärt otålig, klättrade upp, särar på benen och satte musen över näsan på den ene mannen. Då vrider han huvudet mot den andre och säger:
- Du, nu är vi i Skutskär!
Hehe, tur jag jobbar på pappersbruket i Gävle, annars hade jag varit surer på dig nu ;)

mvh
Anders
Användarvisningsbild
av jojjeblom
#157982
Brainded skrev:
jojjeblom skrev:En dam satt på tåget, då hon i samma kupe fick syn på två män som hon fann extremt attraktiva. Det hon inte visste var att båda var blinda. Damen började dansa en erotisk dans, och lät det ena plagget falla efter det andra. Ingen reaktion! Damen blev fruktansvärt otålig, klättrade upp, särar på benen och satte musen över näsan på den ene mannen. Då vrider han huvudet mot den andre och säger:
- Du, nu är vi i Skutskär!
Hehe, tur jag jobbar på pappersbruket i Gävle, annars hade jag varit surer på dig nu ;)

mvh
Anders
Aha en kollega, själv jobbar jag på pappersbruket här i Hallstavik :D .
Användarvisningsbild
av jojjeblom
#159023
En man tar sig en whisky på en bar och plötsligt kommer en sjöman in och häver upp en låda på bardisken.
- Vad är det i lådan? undrar mannen.
- Det är en 30cm lång pianist, säger sjömannen och öppnar locket, varvid det mycket riktigt hoppar fram en liten gubbe som börjar spela piano.
- Va häftigt! säger mannen. Hur har du fått tag på honom?
- Det var en ande i lådan som gav mig tre önskningar och jag har två kvar. Du kan få den ena, om du vill! Men anden är lite döv så du måste önska högt.
- Va häftigt asså! DÅ VILL JAG HA HUNDRA MILJONER KRONOR! vrålade mannen ned i lådan.

Plötsligt blixtrar det till och på bardisken väller det ned 100 miljoner grodor.

- Men vafaan, jag sa ju hundra miljoner kronor, sa mannen.
- Jag sa ju att anden var döv. Du tror väl fan inte att jag ville ha en 30cm lång pianist!?
Användarvisningsbild
av Brainy
#159048
jojjeblom skrev:
Brainded skrev:
jojjeblom skrev:En dam satt på tåget, då hon i samma kupe fick syn på två män som hon fann extremt attraktiva. Det hon inte visste var att båda var blinda. Damen började dansa en erotisk dans, och lät det ena plagget falla efter det andra. Ingen reaktion! Damen blev fruktansvärt otålig, klättrade upp, särar på benen och satte musen över näsan på den ene mannen. Då vrider han huvudet mot den andre och säger:
- Du, nu är vi i Skutskär!
Hehe, tur jag jobbar på pappersbruket i Gävle, annars hade jag varit surer på dig nu ;)

mvh
Anders
Aha en kollega, själv jobbar jag på pappersbruket här i Hallstavik :D .
(BE)
Användarvisningsbild
av GT-mannen
#159102
Hittade följande smått komiska krönika i gårdagens City.se.


Tomten – en forntida värsting

Drygt 50 år gammal kan min vän A fortfarande inte äta skumtomtar utan att känna rysningar.
Det är lätt att förstå.
Först brakar det in en bullrande best i rummet, vrålar något om att det står renar parkerade på taket, överlämnar något som liknar en brevbomb och sen jagar han den stackars fyraåringen uppför trapporna och in under sängen och trevar med ludna lovikkavantar som triffider bland dammråttorna.
Dylika upplevelser kan som bekant sätta outplånliga ärr i en känslig barnsjäl.
Att min vän numera inte bryter ihop så fort han ser en adventsstake är förmodligen frukten av en långvarig terapi:
– Vad tycker ni bläckplumpen föreställer?
– En jultomte som styckmördar min mormor, doktorn.
– Det är bra. Ta den här tvångströjan och ring mig på måndag!
För denne glöggstinkande skäggapa är givetvis orsaken till det mesta som har gått snett i vårt samhälle: Den höga självmordsfrekvensen, alkoholismen, telefonförsäljarna och vår respekt för auktoriteter.
I övriga länder håller man tomten på mattan. Där tillåts han på sin höjd göra ett anonymt besök i svinottan, med risk att fastna i skorstenspipan om han inte har skött sina åtaganden på gymmet.
I Sverige har vi däremot upphöjt honom till obligatorisk festprisse som tillåts braka in i familjeidyllen på bästa sändningstid.
Vi tycks ha glömt att denne fete, rödklädde trivselfascist från början var en liten elak, musgrå maffioso som drog olycka över gården om han inte mutades med gröt. En långsint, forntida värsting som aldrig ville gå och lägga sig, förmodligen hade otidigheter ihop med julgrisen och fick mul- och klövsjuka av den där äcklige Rudolf.
Tomtar har en osund dragning till små barn och duschar mycket sällan.
Tomtar bär hiphopmössor och intar en alldeles för ensidig kost. Varför tror ni till exempel det heter att ”ha tomtar på loftet”?
Eller de där fula skäggen; vilka parasiter och livsfarliga mikroorganister tror ni inte Lennart Nilsson skulle kunna hitta i dem? För att inte tala om likheten med en viss Usama bin Ladin.
Dessutom är det förstås tomtens fel att vi far runt som skållande nissar i varuhusen så här års. Tomten är kommersialismens köpta PR-konsult som lurar oss att lägga pengar, som egentligen borde ha gått till Stadsmissionen, på fula barrträd, grisfett och tändstickstavlor med Bodens fästning.
Nej, alltsammans är Disneys fel, tror jag. Allt var frid och fröjd innan tomten förseddes med eget tv-program, verkstad med billig arbetskraft och status som superentreprenör.
Själv ska jag dan före dan bygga en tomtefälla strax utanför porten och därmed fästa mitt kvarters uppmärksamhet på varför vi e g e n t l i g e n firar jul:
Till minne av Karl-Bertil Jonssons födelse, alltså.
Sen mal jag ner fanskapet till köttfärs, datummärker felaktigt och säljer till Icabutikerna.

:lol: :lol: :lol:

/Håkan
Användarvisningsbild
av Nybbe_gefle
#159356
Spånar vidare på samma tema som GT-mannen, nämligen juletid.

Enligt de senaste rönen:

Jul - Finns tomten?
För att få svar på den frågan gjordes en mycket grundlig undersökning tillsammans med flertalet ledande forskare och vetenskapsmän runt om i världen. Efter flera månader av hårt arbete har vi härmed nöjet att presentera resultatet - "En vetenskaplig analys av Jultomten".

Inga kända arter av renar kan flyga. Det finns dock ytterligare 300000 levande organismer som skall klassificeras, och även om flertalet av dessa är insekter och bakterier, är det inte HELT uteslutet att det bland dessa finns flygande renar.

Det finns två miljarder barn (personer under 18) på jorden men eftersom jultomten inte verkar betjäna de muslimska, hinduistiska, judiska och buddistiska religionerna, reduceras arbetsbördan till endast 16% av det ursprungliga antalet - 321 miljoner. Med ett genomsnitt av 3,5 barn per hushåll blir det 91,8 miljoner hem. Vi förutsätter att det finns åtminstone ett snällt barn i varje hem.

Jultomten har 31 jultimmar att arbeta på, tack vare tidsskillnaden mellan de olika tidszonerna och jordens rotation, och om man antar att han reser från öst till väst (vilket verkar logiskt). Detta medför 822,6 besök per sekund. Det innebär att för varje kristet hushåll med snälla barn, har tomten 1/1000 sekund på sig att parkera, hoppa ur släden, krångla sig ner i skorstenen, fylla sockorna med klappar, lämna resten av klapparna under granen, äta de godsaker som möjligt blivit kvarlämnade, få sig själv upp genom skorstenen igen, tillbaka upp i släden och sätta fart vidare mot nästa hus. Vi antar nu att vart och ett av dessa hushåll är jämnt utplacerade över jorden (vilket vi, naturligtvis, vet inte är sant men för våra uträkningars skull så accepterar vi detta), vilket ger 1,2 km mellan varje hushåll, en total resa av 110 miljoner kilometer, inte inkluderat uppehåll för vad de flesta av oss måste göra minst en gång var 31:a timme, plus utfodring av renarna och så vidare.

Detta innebär att tomtens släde rör sig med en hastighet av drygt 1000 kilometer i sekunden, 3000 gånger ljudets hastighet. Som jämförelse kan nämnas att, det snabbaste människobyggda föremålet, Ulysses rymdsond, rör sig i, i sammanhanget, den löjliga hastigheten 44 kilometer i sekunden! En konventionell ren kan springa i högst 24 kilometer i timmen.

Slädens nyttolast tillför ytterligare ett intressant inslag. Om vi antar att varje barn inte får något mer än ett medelstort paket (1 kg), bär släden 321000 ton. Inte inkluderad tomten, som oftast är beskriven som överviktig. På marken, kan konventionella renar inte dra mer än 220 kg. Även om man går med på att "Flygande renar" (se punkt 1) kan dra, låt oss säga, 10 gånger den normala vikten, räcker det inte med femtio, inte heller hundra renar. Vi behöver 145900 renar! Detta ökar ekipagevikten - till 343000 ton. Åter igen, som jämförelse, detta är fyra gånger kryssningsfartyget Queen Elizabeths vikt.

343000 ton som färdas i 1000 km i sekunden skapar ett enormt luftmotstånd - detta kommer att värma upp de stackars renarna på samma sätt som rymdskepp som återvänder till jordens atmosfär. Ledarparet bland renarna kommer att absorbera otroliga 14,3 quintiljoner joule av ren energi i sekunden - var. Kort sagt, de kommer att förgasas nästan omedelbart. De bakomvarande renarna går samma öde till mötes och det kommer att skapas öronbedövande ljudexplosioner i deras kölvatten. Hela renspannet kommer att vaporiseras på mindre än 0,00426 sekunder. Samtidigt kommer tomten att utsättas för G-krafter uppgående till 17500 G. En 150 kilos tomte kommer då att pressas mot slädens bakre vägg med en kraft av hela 2625000 N.

Slutsats: Om tomten någonsin funnits och delat ut presenter på julafton, vore han död nu.

Och som avslutning, en nytolkning på på Gusta Frödings "Tomten":

Jul - 24 små tomtar
Midvinternattens köld är svår
tjugofyra små nissar i djupsnö går
Rävsax gömd under täcke vitt
knipsar nisse av på mitt
Livsandarna för honom tryter
snart i eget blod han flyter

Tjugotre små nissar i smällkalla natten
vandra så stilla i spår av katten
Örnen i sitt näste ruva
då han ser en liten luva
Han dyker ner från grenen där han bor
och krossar nisse med vassa klor

Tjugotvå små nissar mot bebyggelse
vandra i långan rad, efter varandra
Över vägen de måste passera
då en landmina brisera
Nisse skjuts i höjden likt raket
var han nu är ingen vet

Tjugoen små nissar i midnattstimma
traskar fram i månljusstrimma
Ugglan hoar i från näste
istapp faller i från fäste
Nisse spetsas utav tappen
tomte ligger död på trappen

Tjugo små tomtar på lustigt vis
kanar på trappan, hal av is
Nisse bevisar att Newton har rätt
när han halkar på komiskt sätt
Tyngdaccelerationen mot marken drar
utav nisse inget finns kvar

Lustig fälla husbond monterat
denna har nitton nissar intresserat
Offer i fällan är vanligtvis möss
men trots det blir det med nisse adjöss
Nisse kapas i delar åtta
fast han inte var en råtta

Utanför dörren står grötfat och ångar
arton nissars intresse det fångar
Med stigande hunger fatet de nalkar
en stackars tomte på kanten halkar
Han sliter, han kämpar, han svettar sig blöt
men sjunker likväl i kvicksandslik gröt

Sjutton nissar efter ingång leta
dess placering ingen veta
Upp på väggen stegen hänger
nisse runt denna ett snöre slänger
Tomten runt halsen snöret vira
hans död de sexton genast fira

Många springor stugan har
där sexton tomtar in sig tar
Katten som bak dörren ruva
slukar nisse med hull och luva
Resterna av tomtehand
slickar Misse bort från tand

En av de femton i köket ränner
för att mata sina vänner
Han i mikrougnen letar
och bland innehållet petar
Kortslutning i startknapp gör
att nisse smälter ner till smör

Mikrovågor har nisse kletat
när fjorton tomtar efter ätbart letat
Högfrekvens var ganska illa
nisse efter spänning pilla
Kilovolt i nisses händer
ljusbåge så vackert tänder

Efter var husmor maten lagt
tretton tomtar gå på jakt
Nisse in i frysen kryper
Farenheit i kinden nyper
Luvan blir av kylan vass
nisse omvandlas till glass

Tolv små tomtar mot julbord ila
snabbt de uppför bordsben kila
När sista tomten över kanten hasa
han tappar greppet och nedåt rasa
Faller nedåt likt ett lod
mattan färgas röd av tomteblod

Elva tomtar vill husmor hjälpa
med att tallrikar i diskvattnet stjälpa
Kemi som hobby husmor har
av misstag de flaskan med kungsvatten tar
Nisse dyker i perparerat vatten
nu han fräser liksom katten

Tomtar tio i väldig iver
springer runt, ty hungern river
Nisse snubblar på sitt skägg
faller rätt på knivens egg
Lilla nisse, stackars saten
rinner ut i sillsalaten

Nio små tomtar har festat på sill
och nu de törsten släcka vill
De rusar mot glöggen i samlad tropp
tar för sig av drycken med varsin kopp
Ner faller nisse i glögghett hav
likt skållad mandel hans skinn faller av

Åtta nissar på väggen klättra
för att färgen på darttavlan bättra
Husbonds grabb med sömnen trasslar
undrar vad det är som prasslar
Pilen som pojken skickar med snärt
sätter sig i tomtens stjärt

Sju små nissar sig mot golvet kasta
och de nu mot julgran hasta
Julgransfoten fylld med vatten
ser de ej i mörka natten
Nisse vill här bada sig
drunkna bort från livets stig

Sex små tomtar sig i granen svingar
mellan ljus och änglavingar
Nisse sig för när våga
snart han står i ljusan låga
Doftar snart likt vidbränd stek
ångrar då sin ystra lek

Granen är en farlig plats
fem små nissar nedåt tar sats
De sakta ner för grenar glider
barren då i baken svider
Tomtens resa slutar fort
en glasklar kula gör honom till lort

Fyra tomtar runt varandra springer
då helt plötsligt telefonen ringer
Äldsta dottern i denna svara
tomte undrar vad detta kan vara
Nisse upp på klykan stretar
luren läggs på som honom kletar

Tre små tomtar kring sig tittar
då en smällkaramell de hittar
Ner på denna nisse hoppar
men för detta den ej stoppar
På golv, i tak, på gardin med frans
finns nu nisses hjärnsubstans

Två små tomtar dator hittar
och i denna de nu tittar
Nisse flexskiva vill vara
då dator fil på honom spara
Nisse inget skrivskydd har
så nisse slutar sina dar

Husbond stiger upp om natten
för att kasta lite vatten
Under husbondes tunga toffla
nisse blir till krämig våffla
Snön ligger vit lite här och var
inte en djävla tomte finns kvar

God Jul till er alla!!
//David
Användarvisningsbild
av C.W.
#159549
Men Nybbe.
Tomten har ju hjälp av Nisse från Manpower, ju!
:P
Användarvisningsbild
av lellec56
#159735
Nu lackar det mot jul och i tomtarnas stuga har man kul.
Tomtemor sitter på tomtefar och rider, medan nissarna hoppar runt och kvider. När säcken ska tömmas av tomtefar, går tomtemor ner på knä, så rar.
Tomtefar avslutar med ett högljutt gnägg och vips så har tomtemor ochså ett vitt skägg.

:-); och god jul till alla
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 199
Lambdalampan lyser

Lambdalampan började lysa igen cirka 13 mil e[…]

Det är möjligt och går att gö[…]

Renoverad differential till Volvo AWD. Passar f&o[…]

Problem med igensatt sotfilter . . . hmmm . . . . […]