Bilstereo, DVD, GPS mm...Tips och trix…ej modellspecifik

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Kiosken
#1580878
Hallå!

Äger en 6-CD växlare som inte vill fungera korrekt, köpt begagnad ett tag sen så vet ej hur bra den funkat innan.

Just nu så försöker den hela tiden att göra som den ska men ser ut som att den sitter fast på något eller bara inte orkar.

https://youtube.com/watch/9iZSTfEbYww?s ... LH_OcdiGhi

https://youtube.com/watch/ibqY_TFoXLY?s ... ttYGIJ36nh

https://youtube.com/watch/ODGutL57CWQ?s ... T2YS_hgVBL

Mekanismen funkar IBLAND lite när den känner för det.. Har provat fetta upp där jag kan, tagit isär och inte hittat något märkvärdigt och hittar inte en gnutta info på andra forum.

Jag vill nästan säga att motorerna är slut men känns konstigt då den går igenom magasinet nästan perfekt dom få gångerna den vill dock så snurrar den aldrig skivorna, brukar vara där den hänger sig. Fastnar alltid när man trycker eject osv osv.

Vill gärna fixa den om nu möjligt på något sätt men jag kan inte hitta problemet själv. Om den är helt kaputt pga säg kretskort osv är det ju bara att slänga.

Några idéer?

Räkna med att inom några veckor lä[…]

V50 T5 oljeförbrukning

Först o främst den kräver inte a5/b[…]

Det går inte att öppna tanklocket

Har en sprillans XC60 T6 laddhybrid 2025. K&oum[…]

Jo jag har för mig att det finns värde p[…]