Volvo V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Lajning
#1578626
Hajj

Har en nyinköpt v40 från 2013 som gått 22000 mil. Upptäckte idag när det var riktig sommarvärme att AC'n inte kylde som den ska. Har fungerat bra när det varit svalare ute, vilket får mig att tro att magnetkopplingen på kompressorn börjar bli kass. Hittade inga trådar här eller på swedespeed om att schimsa om kompressorn på denna generation v40. Är det görbart? Hur jäkligt är det att göra själv?

D4 manuell, FWD.
Användarvisningsbild
av lennarte
#1578698
Finns en massa saker att kolla innan man plockade isär och byter schims. Felkoder? Tillräckligt med gas? Igensatta lameller (med skräp) i kondensorn? Tätt i slangen i taklampan?
av Lajning
#1578707
Okidoki, tack för tips.

Men om det kommer dit. Är den av en typ som går att shimsa? Hittade som sagt noll sökträffar på den frågan vilket är lite spännande.
Bil offline

Det och stora knappen under mittskärmen.

@hullan , Ja vill ni så ska ni köra p[…]

Dynamiska strålkastare?

Jag har en V60 2023 Plus och den har automatisk av[…]

Jag gjorde det själv. Ska du köpa efterm[…]