Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Alexsander
#1559343
Fronten ser inte anmärkningsvärd ut direkt.
Övriga bilen är facelift (alltså är listerna i samma kulör som bilen) fronten har svarta lister men i övrigt samma kulör som bilen. Jag har tagit bort torkar armarna och borrat hål för spolarvätske ”skjutarna” som skall sitta på xenon och nyare bilar överlag.

Jag har aldrig tänkt på att kika efter en givare då det aldrig varit ett problem, skall kika efter det när jag lägger på vinterdäcken nu.

Ljusomkopplare utan ratt? Känner mig lite dum men vart sitter den och hur funkar den? 😅
av rosefors
#1559354
Ok! Bekräfta nu att du även har nivågivaten bak. Armen är skruvad i botten på mitten av vänster undre länkarn med en M6 på en bricka och själva givaren sitter sidan om med en tjockare gummimatta runt sig som skydd.

När du bekräftat att du har givaren kan du antingen kontakta ansvarig sektionschef direkt och förklara läget och be att bli kompenserad för strulet och/eller om dom fortsatt bråkar kan du antingen ta ut en komplett utrustninglista på bilen från biluppgifter.se eller från en Volvo ÅF och ta om diskussionen.
av rosefors
#1559355
Och för att svara på ursprunglig fråga.

På facelift pratar lyktorna med CEM över CAN. Skulle inte rätt lampor sitta i hade du fått ett felmeddelande, såvida inte bilen har nån CAN-blockerare.

Men du ska även kunna koppla ur givaren bak med följden att bilen skickar lamporna ner i backen. Då har du bekräftat att grejerna funkar som dom ska.
av rosefors
#1559360
Och funkar inte stationschefen så går du längre upp i kedjan och letar rätt på nån som är chef för kedjan i regionen.
av Storfot
#1559383
Om du har Vida så går det att se värdet från givaren, då är det ju bara att be någon tynga ner bakänden och se om det ändras så vet man om givaren är OK eller inte.

Hej Prova stänga av AC.n vid start. Varit e[…]

Volvo 945 STARTAR EJ

Startspärren klipper väl bara soppan? […]

Körde med husvagn till och från Kroatie[…]

Ny Kartuppdatering

Det vet jag inte heller. Skulle kunna fråga […]