Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

av Okalettos
#1559233
Jag har som vana att alltid ta med mig multimeter och mäta vilospänningen på flera och ta det som har högst värde.. Köpte nyligen ett som låg på ca 12,60V (vilket var högst av de ca 10st jag mätte på).. Visserligen en billig multimeter jag har, men jämför ibland just 0-20VDC mot en kalibrerad Fluke, så vet att värdet stämmer ganska bra :-).
Biltema säljer ju väldigt många batterier så jag kan inte tänka mig att de laddar upp dem om de råkat stå i ett år eller så.. Tvivlar t o m på att mindre försäljningsställen med dyrare batterier gör det..
Användarvisningsbild
av Erik Å
#1559238
Smart, problemet lär inte uppstå på deras storsäljare men mer udda varianter kan ju ha stått i butik eller lager ett bra tag..
Är batterierna tillverkade i Asien så kan man utgå från att de har åkt båt. Kan lätt bli ett par månader där också..

Jag byter inte bil i onödan, kan man sä[…]

Kanske naivt, men du har en ganska detaljerad list[…]

Nya Volvo XC70 PHEV

. Hoppas det också, det är en riktigt […]

Frugan tog BE efter att jag mådde lite risig[…]