Volvo S60N (11-17) V60, XC60 (09-17) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Filip123
#1556209
Hej! Jag börjar med lite kontext:
Jag var nyligen och bytte batteri på min Volvo V60 2015 pga när man stängde av bilen fast satt kvar i den så att infotainment och liknande var igång dök det upp ett meddelande efter 15-20 sekunder om låg batterispänning och alla system stängs av. Tog in den till mekonomen och de konstaterade efter ett batteritest att det behövs nytt batteri. Genomför bytet, samma problem är fortfarande kvar när jag kommer hem och testar. När jag skulle ta bilen in till verkstaden igen så märkte jag att larmet verkade vara igång, måste ha sovit igenom tjutandet eftersom enbart lamporna blinkade. Tänkte inte så mycket på det, lämnar in bilen för de ska ladda upp det nya batteriet till fullt och sedan genomföra någon mjukvarureset på BMS systemet så att bilen ska förstå att den inte behöver stänga av sig så fort man stänger bilen fast sitter kvar.

Hämtade bilen idag och när vi kommer till verkstaden märker jag att larmet blinkar så som det gjorde dagen innan igen (detta är ett nytt fenomen som började sedan de bytte batteri då jag aldrig sett dessa blinkande lampor innan). Jag frågar killen som stänger av larmet om larmet hade gått, han svarar att "det var bara han som grejjade med nyckeln". Verkar inte helt ärlig men går in och får tillbaks min nyckel. Väl hemma så går nu larmet på bilen efter 2-5 minuter varje gång jag stänger av och låser bilen. Har varit i kontakt med volvo för att sätta på reducerat larm så den inte väcker hela grannskapet, men nu står bilen och blinkar och lär väl göra det under hela natten tills vi åker in och de får fixa denna soppan de skapat.

Mina frågor då eftersom jag har noll kunskap om varken bilar eller volvos:
*Kommer det nya batteriet ha krut i sig imorgonbitti för att jag ska kunna starta bilen och ta mig till verkstaden om den står och blinkar nu fram tills imorgonbitti?
*Finns det någon som varit med om liknande och vet vad det kan vara? Ifall det finns någon snabbfix jag kan lösa tänker jag.

Tack!
/Filip
av Filip123
#1556217
Kan tillägga att jag tog beslutet att koppa ur batteriet så lamporna inte står och blinkar hela natten eftersom varje gång larmet gått sin runda och helt stängs av så triggar något nytt igång det igen inom 5 minuter. Men frågan återstår huruvida någon annan varit med om liknande :)
av Filip123
#1556219
Och åter en uppdatering: Det är inte nycklarna till bilen som spökar och råkar dra igång larmet på något vis, har testat låsa bilen och dra ur batterierna och det går igång ändå. Helt hopplöst :/
av binkie
#1556236
För det första så låter det som att verkstan du varit på är helt odugliga och oärliga.

För att veta vad som triggar larmet så måste orsaken läsas ut via diagnosverktyg.
Användarvisningsbild
av MarcusJ
#1556619
Backupbatteriet i larmsirenen är en het kandidat.
Kan ha fel, men tror inte det sätter felkod i systemet. Däremot får det larmet att gå titt som tätt eftersom larmet tror att någon försöker bryta strömmen.

Jag hade testat med en annan WG-klocka. Kan hä[…]

Okej! Är hjullagret kass brukar det föra[…]

Vad heter det som är trasigt?

Kolla förresten hur det ser ut på andra[…]

Tex får man alltså på B96 dra v[…]