Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1555028
Hej?

Min V90 från 2019 har börjat lukta mögel och jag misstänker att dräneringsslangen från ACn är igensatt. Jag tänkte blåsa lite tryckluft i slangen för att lösa proppen.

Var hittar jag dräneringsröret? Var mynnar det ut?

Finns det något annat jag borde göra för att minska mögellukten?
#1555031
Det finns två dräneringar. De är på vardera sida av kardantunnelns början. Typ just under värmepaketet, på sidan av tunneln. Enkelt att komma åt, vik bara den främre golvmattan åt sidan. Kolla så det inte ör fukt under golvmattorna.

Är det ok och dräneringarna är öppna så börja med att köpa ett nytt kupefilter samt köpa en flaska bakteriedödande Ac spray som du tömmer i kupen.
#1555109
Det är inte tyget på gummimattan som luktar kattpiss?
Volvo hade problem för ett tag sedan med det på en stor batch mattor. :sick:
#1555158
Tack för tips! Lokaliserade dräneringen, och det var snustorrt och verkar helt i sin ordning.

Börjar misstänka att lukten kommer någon annanstans ifrån. Intressant att tyget på gummimattan skulle kunna vara orsaken. Det märkliga är att lukten uppkommit relativt snabbt och jag hittar ingen naturlig orsak.

Ska testa att köra en luftrenarspraybehandling och se om det går någon effekt.
#1555274
Bra av dig att kolla upp dräneringen till AC:n, för det gjorde inte jag.
Det kom in vatten från dräneringen under gummimattan på passagerarsidan och vipps var det kortis i ett kontaktstycke och en databox för 14k som gick åt helsike. Mindre kul! :bored:

@Daniel78 , Trevligt Ja en 850 nu är ju rik[…]

Vilken motor B20

En A-motor sannolikt från 140 72-73

Så fick jag flyttat över kameran till n[…]

B230E rycker på fullgas

Hur beter den sig om du typ kör på &quo[…]