NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1552725
MickeEng skrev: fre 25 aug 2023, 17:40 Hallå!
Vet ej vad du menar, men min V50 -04 varnar för låg batteri nivå om man har jobbat med bilen utan att haft den igång eller haft en en batteriladdare på.
Hej, ja varning för 'låg batterispänning' i nån form, har nog nästan alla bilar som rullar, men långt ifrån alla har nån form av 'BMS'..
#1552811
Okalettos skrev: fre 25 aug 2023, 19:50
binkie skrev: fre 25 aug 2023, 18:25 Sitter det en klump på minuspolen så har den BMS. Tror inte någon av de bilarna du nämner har BMS.
Sitter det alltså alltid en 'klump' (med kablage, antar jag?) på/vid minuspolen på alla P1-bilar som har BMS ?
Ja, men det är bara de sista årdmodellerna av v50 som har den. Tror v70 fick bms runt årsmodell 10-12

Då är där en gul klen kabel mellan[…]

@EbbevonVolvo , Ja nästa knarr får du […]

Imma i strålkastarna

Okej, tackar Skickat från min iPad med Ta[…]

Kupevärme

Är det "vanlig" AC eller ECC p&arin[…]