Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av BlondineN_
#154638
Hej, jag funderar starkt på en Volvo 740 gl/gle/glt antagligen GL, men iaf saken är den att skulle vilja höra med någon som haft 740 nån gång kunde ge mig lite mer info om dem.
Jag vet att dem är rätt tunga och törstiga:P Väldigt lockande eftersom dem ser inte så taskiga ut och bakhjusdrift!:) Men förutom det då, är det en bra nybörjar bil vad tycker ni? Vad vet ni som är positivt/negativt? :)
tacksam för svar!
:P
MVH Jesper :wink:
Användarvisningsbild
av Fluffen
#154672
Bra, billig och enkel förstabil helt klart. :lol:
Lätta att skruva med och så finns det delar i stort sett överallt. :D Billiga och driftsäkra om de har servats rätt och bränsleförbrukningen ligger väl runt 0.8-1.0 L milen men det beror ju till stor del på hur de körs. :twisted: Satsa på en efter -88 då har de klarat sig relativt bra från rosten.
Användarvisningsbild
av lilleman
#154694
det är en jäkla bra bil min 740gl 90 har rullat 42000 mil utan några större problem.den hade gått 10000 mil när jag köpte den februari 95
så det är bara att slå till :D mvh/roger
av LaRy
#154791
Volvo 740 är en riktigt bra förstabil med rimlig försäkringspremie. För sin ålder och prisklass är den säker och rostar vanligvis ej i bärande delar. Jag brukar säga att denna bil är nästan byggd för att lagas. Allt är enkelt uppbyggt och oftast enkelt åtkomligt. Gott om billiga reservdelar. Med Nice Price hos Volvo är det knappt lönt att söka piratdelar. Även forum som detta är en enorm hjälp ifall man äger en 740 och stöter på något oväntat. Du skall även köpa Haynes gör det själv handbok.
Vill du inte laga den själv kan nästan vilken mack som helst ta på sig jobbet. Är det fortfarende en 80-tals Volvo du jagar slipper du det mesta av elektronik = ej oväntade dyra fel.
Mitt råd, köp hellre en äldre gubbägd välvårdad lågmilare som stått i garage än en nyare långmilare med turbo och en massa finesser.
Tag det lugnt med bakhjulsdriften när det blir halt, det skadar ej att lägga in en sandsäck längst fram i bagaget, det stabiliserar en hel del.

Internationellt "ute i den stora världen" anses Volvo 740 vara den bästa bilen som Volvo har byggt.
Användarvisningsbild
av Pliind
#154805
helt klart en perfekt förstabil :) rolig att köra, bakhjulsdrift ^^ och jävligt lätta att mecka med :)
av Kena
#154847
Du kommer få samma fel som alla andra redan haft så hjälpen är inte långt borta...du har ju hittat hit :D
Användarvisningsbild
av NORDIC MAN
#154910
Kolla underredet på bilen ty de äldsta 740isarna kan vara rätt ruttna under till o som sweeman sa världens enklaste att skruva o få tag i delar till dessa bilarna

lycka till 8)
av BlondineN_
#155260
Bli Garanterat en 740:P Älskar dem fan!
Tack för alla svar! :)
av BlondineN_
#162490
Tänkte fråga om vad skatten kostar till volvo 740 gl? Så man vet ungefärligt pris :P
Användarvisningsbild
av Volvo 144DL - 74
#162513
jag har en 740 GLE -88b b230F o de när skatten 1635:-/år tror det är samma för vanliga 740gl

Går det att lägga till nya nycklar med […]

Stefans 968

En PCCM beställd. Bild.jpeg

Batterifråga?

Det batteriet du köper annorstädes f&oum[…]

Bor du i en storstad? Åk då till en li[…]