Volvo S60N (11-17) V60, XC60 (09-17) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av kicken
#1541997
Hej Hej dags för service på min V60 D5 AWD 2012 ( 5cyl)
Ska ju vara 0w30 A5B5 olja, tänkte köra på biltemas A5B5 olja men har läst att q8 Formula Ultra SAE 0W-30 också funkar och många kör på den.. vad säljer ni om dessa? Vet att Castrol och mobil1 är "bättre och dyrare" men tänkte köra på lite billigare olja då jag tror det duger gott..

Vad tror ni är bäst, Biltema eller q8 oljor?
av KalleJ
#1541999
OKQ8 oljan är Volvo VCC 95200377 certifierad/approved det är inte Biltemas.
OKQ8 oljan är A5/B5-21 också.
Biltemas kan vi bara anta också är det, iom. de ny flaskorna.
tekniskt datablad finns inte ens på de nya flaskorna.

A5/B5-16 får tillverkas/säljas t.o.m 2023.
https://360.lubrizol.com/Specifications ... /ACEA-2016

Annars är det mest viskositeten och hällpunkten som skiljer lite enligt databladen på biltemas gamla olja.

Q8:
https://www.q8oils.com/wp-content/uploa ... -30_en.pdf
Biltema:
https://docs.biltema.com/v2/documents/f ... db25bee6f5
Användarvisningsbild
av leiwi
#1542004
kicken skrev:Hej Hej dags för service på min V60 D5 AWD 2012 ( 5cyl)
Ska ju vara 0w30 A5B5 olja, tänkte köra på biltemas A5B5 olja men har läst att q8 Formula Ultra SAE 0W-30 också funkar och många kör på den.. vad säljer ni om dessa? Vet att Castrol och mobil1 är "bättre och dyrare" men tänkte köra på lite billigare olja då jag tror det duger gott..




Vad tror ni är bäst, Biltema eller q8 oljor?
det är ju klassificeringen av oljan som är avgörande , om oljan är klassificerad som 0w30 A5B5
så funkar dej ju oavsett tillverkare!
Användarvisningsbild
av Micce1980
#1542035
@leiwi, Precis :-)

Köp den som är billigast och har rätt klassning. Biltema har till min kärra, har missat det men kan köpa där nästa gång i alla fall :)
av KalleJ
#1542081
leiwi skrev: det är ju klassificeringen av oljan som är avgörande , om oljan är klassificerad som 0w30 A5B5
så funkar dej ju oavsett tillverkare!
Avgörande för vad?
Att motorn håller garantitiden med Volvos oljebytes intervall eller att oljan är bra?
Att du vågar köpa och hälla i motorn?
Varför har Mercedes, VAG, GM osv egna specifikationer & testkrav på oljor tror du?
T.ex. https://360.lubrizol.com/2020/Understan ... cification

Motorn kommer ju inte gå sönder (direkt) av Biltema oljan ;-) , är ju inte det som var frågan dok.
Vill man ha märkesolja där vi faktiskt vet vad de har för tillsatser, och tekniskt datablad finns tillgängligt.
Så får man nästan samma literpris (som Biltemas 10L dunk) och leverans till närmaste ombud.

https://www.viktobult.se/sv/total-quart ... 30-1l.html
https://oeldepot24.de/Liqui-Moly-3769-S ... 30-5-Liter
https://oljefyndet.se/produkt/total-qua ... -0w-30-5l/

Annars finns det 5W30 a5/b5 riktigt billig, brukar inte bli så kallt längs kusten i södra Sverige ändå...
Användarvisningsbild
av lennarte
#1542087
Kolla gärna på dom nya C oljorna om du har partickelfilter. Det är vad som kallas LowSaps olja för bensin och diesel motorer med partickelfilter. Köpte och och hällde Biltemas ACEA C3 API SN 5W-30 i min guddotters V60 D4 AWD -13 förra våren
Kolla här, har för mig vi diskuterade C oljan där också.
viewtopic.php?f=70&t=168097&start=40&hi ... ce+v60+awd
av kicken
#1542093
Tack alla :-) , biltemas blir ju billigast helt klart, men q8 oljan är ju inte direkt dyr heller och är ju  VCC 95200377 certifierad, lutar nog åt den.

Total Quartz 9000 Energy 0W-30 5L verkar ju också vara en volvo VCC godkänd, se om det går att få den i samma pris som Q8 oljan :-)

Ang C-olja får jag kolla upp, tack :-)
av KalleJ
#1542101
Därför jag länka MB-Approval 229.52 deras low-saps dpf olja. :nerd:
Användarvisningsbild
av lennarte
#1542143
Det blev något fel på länken. Här är den rätta.
viewtopic.php?f=70&t=168097&hilit=lennarte
"Folk" har väldigt mycket åsikter om mototolja. Tänk så här, om Volvo ska godkänna en olja till sina bilar i Sverige så måste dom för att hålla nere service kostnaden garantera 3000 mil service intetvall. Och den måste fungera sommar som vinter i hela Sverige. Sedan kommer alla undantag för att kunna garantera att motorn håller ihop dom 3 åren leasingen varar oavsett mil, sedan struntar dom i bilen, den är (med råge) betald. Som privatperson kan du strunta i allt detta och köra på en bra billig olja som du byter en gång om året eller typ 1000 - 1500 mil.
Användarvisningsbild
av EbbevonVolvo
#1542191
Varför byta olja överhuvudtaget?
Jag tänker inte byta olja i min motor, och det ska inte heller hända på verkstaden.

:-D ;-)
Polestar 5

Är Polestar 5 och ES90 samma bil under skalet[…]

Trasig taklucka

Håller med, men det känns såd&aum[…]

Kanske turbon som jävlas då?

Detta gäller bara gamla bilar eller?