NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Gelis
#1536258
[/quote]
Jag vill inte låsa upp mig mot ett bilfabrikat. Jag vill att obdn ska funka på de flesta bilar. Därför är jag inte intresserad av vida dice.[/quote]

Ok det var ju en annan femma, kunde du skrivit från början.
Nu vet jag inte hur scannern du länkar till är soppor eller inte,. Men en sak vet jag, att ska du kunna läsa av dom flesta bilmärkena och alla deras specialfunktioner plus att den måste vara bi-directional då kostar det betydligt mer än 1200kr som den du länkar till kostar.
av Marnlasse
#1537800
klacken skrev: lör 01 apr 2023, 20:37 Delphi ds 150 funkar
Vad har du för version av firmware?
Jag har firmware version 1622 ser 100251 (obd 121) som inte vill hitta motorn.
av Marnlasse
#1537905
När du öppnar programmet i datorn Delphi/autocom , gå in på listen inställningar välj hårdvarukonfiguration , tryck på testknappen , och uppgifterna kommer fram - efter det kan du trycka på uppdatera om det ev finns nyare inlagt i datorn tryck ok efteråt. När du gör allt detta måste firmwaren vara inkopplad i bilen (spänning på)
VIDA Mjukvara

Enkelt och konkret svar: Näe

Hej alla, Volvo XC60, D4, årsmodell 2017. Ma[…]

Vad har du för motorkod på denna bil? S[…]

Ingen??