Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Hamirix
#1521544
Har precis skaffat mig en ny s70 från 2000 och när jag skulle ut från parkering så lät det som något knäcktes av bak och hastighetsmätaren slutade fungera en stund och abs lampan gick igång. Den har rullat 44k mil så jag hade tänkt byta kransar och sensorer fram men är det bara en krans bak eller måste man byta hela hjullagret m.m? Väldigt tacksam för svar då jag inte har råd just nu att börja skruva allt för mycket.
Användarvisningsbild
av Erik Å
#1521547
Hastighetsmätaren går på abs-pulserna från framhjulen så jag skulle kolla där först. Vanligt fel att kransarna spricker och lossnar, lägg på max rattutslag och titta in bakom framhjulet framifrån så kan du precis se kransen.. peta med en smal mejsel och se om kransen sitter fast.
viewtopic.php?f=16&t=152589&p=1346297#p1346297
Hastighetsmätaren tar medelvärdet av pulsfrekvensen från vänster och höger sida, dör ena sidan så droppar visad hastighet till hälften. Efter några sekunder tänds abs-lampan och hastighetsmätaren väljer den fungerande givaren ensam och då blir visad hastighet rätt igen.
Användarvisningsbild
av Lucif3r
#1521589
Bak är kransarna en del av hjullagret, så hela lagret måste bytas. Det är dock väldigt ovanlgit att dom går sönder, då dom sitter så skyddade(och, är en del av lagret...).

Hastigheten tas dock, som erik säger, enbart fram. Bak har noll och ingen inverkan på hastighetssignalen.
av Hamirix
#1521651
Ok det var nästan exakt det som hände men ska kolla på det i helgen. Om det är kransarna bak så får det vara så länge :-(
av Hamirix
#1521959
Ok har kollat lite bakom och nästan dött då original domkraften böjdes sig på mitten tur nog hade jag pallbock under ;-) . Men ja kransen sladdrar runt där bak och har en stor spricka i sig men har tyvär inga verktyg att få bort de 2 muttrarna som håller hela navet och bromsskivan på plats (bara handverktyg). Så får antingen vänta tills lönen kommer och surt nog lämna in bilen eller om det finns någon gör det själv hall som har luftknacka. Men tack för alla svar :-)

Att sälja en bil som är problemfri, bara[…]

Hjuksprut som "äter" på f&aum[…]

Låter som glapp eller fel i givardel, byte a[…]

Testat med injection cleaner? Kompressionsprov gjo[…]