Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1510614
Jag har alltid servat mina bilar själv, med egen servicebok där mil, datum, kvitton och åtgärder framgått och det kopplat till Volvos serviceprotokoll. Det har aldrig varit något problem hos en köpare.
Jag har nu en 2016 V70 D3 som gått 14´500 mil och som jag ägt i drygt 2,5 år. Den är lite nyare än tidigare bilar jag ägt.
Det gjordes ett motorbyte för 2,5 år sedan så där finns ingen garanti kvar att tänka på. Bilen i övrigt har ju inte heller någon garanti kvar.
Det jag tappar i försäljningspris tar jag igen många gånger om i sänkta servicekostnader (inkl egen arbetsinsats) och slipper irritation över att "skruvar o muttrar" ibland inte sitter på sin plats efter fackmannamässig service hos bilverkstaden.

Finns det några skäl att fortsätta serva bilen hos verkstad eller är det dags att börja serva själv? Jag tänker att bilen är "ny:isch" för mig men ändå en gammal bil
Hur ska jag tänka?

Mvh
#1510618
Om du vill, kan, har tid och tycker det är roligt finns det ingen anledning att inte göra servicen själv.

Eventuell mjukvaruuppdatering (som är svår att fixa själv) skulle jag bara bry mig om vid problem. Det lär inte ha kommit mycket som du verkligen behöver på en så pass gammal bil.

Så länge bilen är tillräckligt ny för att maskinskadeförsäkringen ska gälla brukar jag lämna in den på service. Det blir inte nödvändigtvis hos volvohandlaren, utan kan vara vilken verkstad som ligger bra till, gör ett gott jobb för rimligt pris och ger en "godkänd" stämpel i serviceboken. Efter det så brukar jag gör servicen själv. Jag kan tycka att det är lite roligt att få lämna skrivbordet och göra en del med händerna. Även när bilarna är nyare brukar jag fixa bromsar etc själv. Det påverkar normalt sett inte eventuella garantier och försäkringar.
#1510620
Bilen är ju tillräckligt gammal för att kunna göra 6+/Classic service hos en återförsäljare. Det tycker jag det är värt, kostar någon tusenlapp mer än delarna löst. Det känns ju ganska bra med fulltecknad servicebok.
Intervalltillägg kan man ju göra som man vill med sedan, låta det göras av verkstaden eller göra själv.
#1510622
"Originalservice Classic" var ju någonting. Jag ringde o kollade o det blir en stämpel till i boken.
#1510636
Jag skulle säga att det beror på hur länge du ska ha bilen, nåt år eller 2? Kanske inte lönt att greja med det för andrahandsvärdets skull men ska man ha den 5-10 år och kanske ändå tillslut börjar serva själv så är det väl likabra att börja nu. Första 10 åren/15-20 000milen är det ju ändå mest bara service och bromsbelägg, sen kommer gradvis ålderskrämporna men då när Originalservicens alla kontrollpunkter väl kommer till sin rätt så har de flesta ändå lämnat över bilen till kvartersmacken för oljebyten och förlitar sig på eget gehör och bilprovningens protokoll för "felsökning". :)
#1510703
Det enda relevanta är vilka kriterier försäkringsbolaget har för att uppfylla maskinskadeförsäkringsvillkoren. Efter att maskinskada inte längre täcks finns det få incitament för att fortsätta med basunderhållet via auktoriserad verkstad. Finns egentligen fler incitament att göra det själv om man nu bryr sig om sin bil.

Tror att det är läge att byta generator[…]

Precis. Där gäller en gång om &ari[…]

Råd vid punktering

@StefanN , Som Vianor då, fast jag ser inte[…]

B21A drar över 4 liter milen

Du måste mäta ventilspelet, annars &quo[…]