Volvo 240 & 260, 340 & 360 samt 440, 460 & 480 relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Wille100
#1510497
Ska byta bussningen som sitter på bakaxeln/bärarmen bak. Man ska ha volvo specialverktyg som inte finns att få tag på. Någon som tillverkat eget verktyg eller vet var man kan få tag på alternativt verktyg som passar?
av bönan
#1510526
Gängstång och två olika hylsor/koppar/rörbitar, den ena att pressa på bussningen och den andra så stor att bussningen kan "landa" i den.

Kapa till en rörbit i lämplig längd på hälften så att den passar mellan öronen i bakaxeln så att de inte böjs. Lägg nya bussningarna i frysen dagen innan och smörj dem ordentligt innan montering så är det inte speciellt svårt att pressa i dem.
av JagRullar245
#1513648
På bakaxeln sitter två "öron" som bussningen sitter i. Dessa måste du till att börja med lägga något emellan. Jag kapade en lagom lång bit av ett stålrör så att det gick in mellan öronen, rörets diameter något större än bussningen. Sedan klöv jag röret på mitten och la emellan öronen intill bussningen. Samma rör fast icke kluven använde jag på den sidan som bussningen trycks ut mot och en hylsa för att trycka. För själva pressningen så använde jag ett rätt stort skruvstycke som jag pallade upp med lite plank för att komma i rätt höjd.

Oavsätt hur man trycket ut bussningen går det trögt som satan. Värm på med gasolbrännare eller liknade kan vara till hjälp. Senast jag bytte så jgorde jag så att jag bankade ut den innre lilla röret i bussningen och sedan så klöv jag den yttre röret i bussningen med en tigersåg. Detta är nog metoden att föredra enligt mig så länge man lyckas låta bli att såga sönder öronen. Då är det bara att knacka med en hammare sedan.

Jag har endast bytt bussningarna när bakaxeln sitter på bilen men det är nog värt besväret att plocka av axeln om man även ska byta bussningar till momentstagen.
Hoppas det går vägen för dig

Har någon bilder?

Abs ring bak V50 AWD

Hej. Har fått samma problem på v&ar[…]

För att återvända till dina tv&ari[…]

A-traktorn är ju laglig så personen i […]