Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Buriram
#1509534
Hallo fölket.
Hur känsligt/ farligt är det med haldexen om man bara byter 2 däck och inte alla fyra?
Kollade däcken på min xc70-13 awd idag och ser att fram däcken är nästan slut, medans bakdäcken rullar en säsong till.
Har läst på lite olika forum men blir lite vilsen.
Är det lika känsligt på nyare haldex som det var på gamla???
av Lövet
#1509546
Nej det är inte lika känsligt. Men sätt de bästa däcken fram, inte bak. Annars riskerar du att bilen tror att framhjulen spinner.
Användarvisningsbild
av apersson850
#1509585
Nej, bilen tror ingenting om något spinnande bara för att hjulen på en axel är lie mer slitna än på den andra. Varje gång när du börjar köra mäter bilen hur fort hjulen snurrar, och lär sig att det är det normala. Sedan är det avvikelser från den rotationshastigheten som detekteras som slirning som ska motverkas. Det är den mekanismen som gör att Haldex av nyare versioner inte är speciellt känsliga för olika däckdimensioner.

Tidiga versioner av Haldex (I, II och III) fungerade rent mekaniskt. En oljepump drevs av hastighetsskillnaden mellan fram- och bakaxel. Om skillnaden blev stor nog blev oljetrycket tillräckligt för att trycka ihop lamellerna som motverkar att fram- och bakhjul får olika fort.
Versionerna på slutet av de här bilmodellerna (IV och V) är helt elektriska. Mätningen av slirningen sker elektroniskt och oljan pumpas av en elektrisk pump. Därför kan man enkelt kontrollera när det ska pumpas. I de tidigare kunde man inte hindra pumpandet, men man kunde öppna en ventil som släppte förbi oljan som pumpades.
De känsliga konstruktionerna var de första, som satt i V70XC, där en slirkoppling med silikon satt mellan fram- och bakaxel. Om den hela tiden utsattes för slirning kunde den inte avstå från att försöka hindra slirningen, och då kunde den bli överhettad och gå sönder.
av Buriram
#1509588
Med det du skriver är det inget problem med att bara byta däck på en axel. Även om det skiljer 3-4mm på mönsterdjupet eller mer.
Har jag förstått rätt?
Har det någon betydelse på vilken axel jag sätter de nya däcken?
av dannesk
#1509593
Buriram skrev:Med det du skriver är det inget problem med att bara byta däck på en axel. Även om det skiljer 3-4mm på mönsterdjupet eller mer.
Har jag förstått rätt?
Har det någon betydelse på vilken axel jag sätter de nya däcken?
Sätt de nya däcken fram iom att bilen är normalt framhjulsdriven så slits de lite mera fram varje säsong. Jag monterar alltid de bästa däcken fram och jag har en diff på max 1mm mellan slitaget fram/bak på alla mina däck, det gör att jag kan byta däck runt om samtidigt utan att ha ojämt sltna däck.
Användarvisningsbild
av VolvoB20
#1509595
Buriram skrev: sön 21 aug 2022, 20:57 Med det du skriver är det inget problem med att bara byta däck på en axel. Även om det skiljer 3-4mm på mönsterdjupet eller mer.
Har jag förstått rätt?
Har det någon betydelse på vilken axel jag sätter de nya däcken?
Tänk dock på att din haldex kör med lamellerna lite åtdragna mest hela tiden.

Om däcken är olika stora så sliras skillnaden bort i haldexkopplingen som slits lite mer än vanligt med olika stora däck.

Styrsystemet som apersson850 beskriver ovan är tyvärr programmerat så i senaste mjukvaran.

Din haldex har heller inget oljefilter längre så slitaget från lamellerna far runt i oljan och du bör byta oftare om du kört med olika stora däck

Jag brukar därför skifta runt däcken ibland för att inte hamna i det tråkiga läget med olika slitna däck
Användarvisningsbild
av apersson850
#1509617
Jag gör som @VolvoB20, skiftar runt hjulen så att de bästa hamnar fram varje gång jag byter hjul. Då håller sig slitaget någorlunda jämnt.
Motorn tappar kraft och dör.

Har en nissan micra k11 1998 som tappar kraft och […]

Hittade du felet med lampan i lastutrymmet? Jag ha[…]

Jag skulle testat så stor som möjligt.

Tryckslang v70 D5

Hej, undrar om någon vet vad nedre delen av […]