Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Erik Å
#1497935
Janneck skrev: sön 01 maj 2022, 21:25 .. Jag har filmat rotationen och fick men en överraskning, de är inte helt runda.
Tyvärr så får man orunda däck emellanåt. Även om man köper dyra premiummärken men då händer det förmodligen mer sällan än på budgetmärken..
Att däck "kastar" 1-2 millimeter får man tydligen leva med men är det flera millimeter så är det nog läge att reklamera. Men nu kanske dessa är för gamla.
Däckfirmorna brukar kränga loss däcket och vrida fälgen stegvis för att med lite tur hitta ett läge där orundheterna tar ut varandra. Det fungerade ibland på plåtfälgarnas tid (de var väl ungefär lika orunda som däcken) men med alu-fälgar blir det ju liksom ingen skillnad eftersom fälgen är svarvad.
Om man anlitar en däckfirma som använder "road force"-balanseringmaskin så upptäcks felet redan vid monteringen och det blir enklare att reklamera däcket.

Med vilken utrustning har felkoder kollats? Nä[…]

Brukar det inte finnas möjlighet i dagens […]

740 som krånglar

På årsmodell -88B lyser aldrig mil[…]

Pilot Assist - finns det olika?

Min 2019 lägger av i 140 km/h, tror jag det &[…]