Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Hnrk
#1492882
Hej. Min baklucka går ner men den drar inte fast det sista. Ger man den lite hjälp genom att lägga handen på och trycka lätt så funkar det.
Har ni tips på åtgärd? Kanske nån justering?
#1493087
Hej, jag hade ett liknande problem på min V90 my2018. Luckan gick igen, men låstes inte/klickade i och bilen indikerade att luckan var öppen när man väl satt sig. Bara att gå ut igen och trycka till den så kom klicket och allt var ok.

Verkstaden kollade på det på servicen, inga felkoder eller något mekaniskt/fysiskt fel. Allt helt och rent.
De gjorde en mjukvaru-uppdatering och kalibrerade luckan(jag vet inte vilken typ av kalibrering), efter det har det inte återkommit.

/Marcus
Kolvringar etc b4b

Dom kom ut,skall det inte vara låsbricker ti[…]

Däckdimension Volvo v90 2025

På min gamla hade jag 17 vinter och 22 somma[…]

Har du provtryckt motorn?

460 T5 AWD

Trist att du inte kan slutföra. Hade vart kul[…]