NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1488306
Tjena, min volvo v50 från 2012 har inbyggd bluetooth med ”telefon” knappen i centerkonsolen. Av någon orsak så krånglar telefonknappen konstant.

Liksom de e 1/50 chans att bluetooth fungerar då man ska åka iväg. Då bluetooth inte funkar så gör inte telefonknappen något, men då det plötsligt fungerar så då kommer man till telefonmenyn med knappen.

Har någon varit med om liknande, eller har någon tips på hur jag kan åtgärda problemet?
#1488316
Det låter ju direkt som en glappkontakt någonstans. Öppna så att du kommer åt något eventuellt kontaktdon. Dra och ruska försiktigt i kablarna, dra inte sönder dom men se om du kan återskapa felet och i bästa fall, se vilken kabel som glappar. Knacka lite lätt om det är slutna plast- eller plåtdosor för att se (höra) om det är något glapp inne i dom. Men samma där, du skall inte slå sönder något. Knacka eller tryck lite måttligt.
Stefans 968

Och nu är det limmat, jäklar va snabbt l[…]

OBD P0121

Ok, tack. Då vet jag var jag ska börja.

Volvo car UX

Fick min idag

Så, då vart bilen brukbar igen efter n[…]