NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Orren
#1486480
Hej!
Har en v50 D3-11 med xenonstrålkastare, ej kurvljus. Letar efter en begagnad vänster strålkastare då den nuvarande läcker som ett såll och är omöjlig att få tät. Letat runt på svenska och utländska begagnatsidor men blir inte klok på OEM-nr och vilken strålkastare som passar.
Finns det någon öppen databas där man kan söka? Flera ”bilskrotsidor” kan man ju skriva in sitt regnr i, men där ramlar tex halogenlyktor upp i sökningen vilket är fel.

Var i kontakt med en bilskrot om en lykta, men enl dom skulle jag ha en lykta med nr 32206144. Rev ut min egen lykta och hittade då ett annat nr, 31299587.

Försökt leta runt på båda siffrorna, och får upp diverse lyktor på svenska och utländska sidor, men helt omöjligt att reda ut om dom är korrekta. Känns surt att lägga ett par tusen på en lykta från ex Tyskland om den visar sig vara fel.
Volvo car UX

2022 xc60

Under 2025 var bara var 5e såld bil en elbil[…]

Bensinpriser v2

Det var ju i finaskrisens spår och extrem vo[…]

Mercedes EQB 300 4Matic 2023 Svart

Man har hört talas om hur dyrt det kan bli vi[…]