- tor 13 jan 2022, 14:47
#1483513
Konstigt hur politikerna än gör så blir det fel och gör dom Inget så är det fel också 

Moderator: Moderatorer
EPSON skrev:Tycker det är helt strålande att Svedalas befolkning som gjort av med mer än 2000Kwh får ett stöd- För så ofantligt mycket pengar i moms, skatter och andra lömska avgifter som vi i åratal har stoppat in i vår statskassa så är det inte mer än rätt att vi får tillbaka lite brödsmulor.Det som är över 2000kWh per månad får ingen stöd för. 2000kWh är taket.
joel80 skrev:Korrekt- Sorry.EPSON skrev:Tycker det är helt strålande att Svedalas befolkning som gjort av med mer än 2000Kwh får ett stöd- För så ofantligt mycket pengar i moms, skatter och andra lömska avgifter som vi i åratal har stoppat in i vår statskassa så är det inte mer än rätt att vi får tillbaka lite brödsmulor.Det som är över 2000kWh per månad får ingen stöd för. 2000kWh är taket.
EPSON skrev:Ja, lite byråkratisvenska typ. Igår var det många reportrar som inte fattade och skrev fel också... Många vill vara först så faktakoll kommer sen.joel80 skrev:Korrekt- Sorry.EPSON skrev:Tycker det är helt strålande att Svedalas befolkning som gjort av med mer än 2000Kwh får ett stöd- För så ofantligt mycket pengar i moms, skatter och andra lömska avgifter som vi i åratal har stoppat in i vår statskassa så är det inte mer än rätt att vi får tillbaka lite brödsmulor.Det som är över 2000kWh per månad får ingen stöd för. 2000kWh är taket.
"Elpriskompensationen sker för tre månader december, januari, februari till elkunder baserat på förbrukning. Kompensationen baseras på hur stor elförbrukning hushållet har varje månad, där den högsta nivån är hushåll som använder över 2000 kWh per månad."
Tycker samtidigt att själva meningen är lite underligt utformad.
https://www.regeringen.se/pressmeddelan ... hushallen/
VolvoB20 skrev:"Elpriskompensationen sker för tre månader december, januari, februari till elkunder baserat på förbrukning. Kompensationen baseras på hur stor elförbrukning hushållet har varje månad, där den högsta nivån är hushåll som använder över 2000 kWh per månad.Hur skall vi ha det nu då- under eller över 2 000Kwh?
Till dem utgår en ersättning om 2000 kronor per månad, alltså totalt 6000 kronor."
Om vi nu ska vara riktigt petiga ..... Om man faktiskt läser riktigt noga vad regeringen har skrivit så står det ju inte att det ska utgå någon ersätting alls för de som förbrukar. 2000 kWh, det står bara på regeringss-sidan att de som använde mer än 2000 får ersätting.
Läs noga så ser ni det.
EPSON skrev: ↑tor 13 jan 2022, 16:46Regeringen menar nog att även de under ska få ersättning. Men man klarar inte av att skriva ned det i pressreleasen.VolvoB20 skrev:"Elpriskompensationen sker för tre månader december, januari, februari till elkunder baserat på förbrukning. Kompensationen baseras på hur stor elförbrukning hushållet har varje månad, där den högsta nivån är hushåll som använder över 2000 kWh per månad.Hur skall vi ha det nu då- under eller över 2 000Kwh?
Till dem utgår en ersättning om 2000 kronor per månad, alltså totalt 6000 kronor."
Om vi nu ska vara riktigt petiga ..... Om man faktiskt läser riktigt noga vad regeringen har skrivit så står det ju inte att det ska utgå någon ersätting alls för de som förbrukar. 2000 kWh, det står bara på regeringss-sidan att de som använde mer än 2000 får ersätting.
Läs noga så ser ni det.
Det är en hög abstraktionsnivå och mycket grumlig Svenska....![]()
Det varierar med årsmodeller och när ty[…]