- tor 01 nov 2007, 22:11
#145887
Får väl besvara min egen fråga nu när jag gjort bytet själv. Det var inte alls krångligt och det tog drygt två timmar för båda sidor i en GDS-hall. Jag använde en lyft som man kör upp på men jag tror det skulle gå smidigare om man kunde lyfta i karossen i stället så man kan svänga på hjulen. När jag bytte på vänster sida så svänger jag hjulen åt höger så att styrleden kommer ut och blir åtkommlig. Lossade sedan låsmutter mot yttre styrleden och lossar den inre från den yttre genom att skruva den inre. (tråkigaste momnetet, mycke gäng)
Nu lossar jag damaskens klämmor. Den yttre gick fint men den inre förstörde jag med en skruvmejsel. Drog sedan av damasken utåt.
När man ska lossa styrleden ska man troligtvis ha en speciell typ av blocknyckel som är lite smalare än standard men jag använde en rörtång i stället och det funkade bra.
Vid ihopmonteringen gör man tvärt om. Skruva fast styrleden och trä på damsken. Jag använde ett kraftigt buntband för att fästa damsken som ersättning för den förstörda klämman. Gänga i inre i yttre styrleden och justera in så gott det gåt enligt det du mätte upp innan du demonterade så att den rullar skapligt fram till hjulinställningen.
Jag kan ha glömt något men det är inte så svårt....