Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av ROTAX447
#1460012
Hej!
Jag har en volvo v70 GLT från 98 som ger ifrån sig ett klonkande ljud bakifrån direkt efter att jag åkt i ett gupp. ljudet kommer när dämparna precis fjädrat ut igen efter att man tillexempel åkt i ett fartgupp. Vilken del tror ni det är som ger ifrån sig det ljudet?


mvh William
Användarvisningsbild
av Erik Å
#1460024
Börja med att lyfta främre delen av golvet i bagaget och kolla att plåtkoppen i övre dämparfästena inte har släppt från gummibussningen. Vanligt fel, lätta att byta.. Nya finns på Biltema.
Öppna mittluckan i golvet, ta bort de fyra skruvarna (två på vardera sidan) i främre hörnen, dra sedan golvsektionen rakt bakåt och lyft. Be någon att gunga bilen medan du tittar på fästena..
Är felet inte där så lär det vara någon av de fyra bussningarna i bakaxeln som är glapp.. Eller dämparna som är helslut.
fäste2.JPG
fäste2.JPG (44.67 KiB) Visad 444 gånger
https://www.matthewsvolvosite.com/forum ... hp?t=40415
V60 sliter däck bak

Min har rullat 23000 mil nu så de kan ju va […]

AC & kylfläkt

Det har jag inte ens reflekterat över, tä[…]

Tackar för tipsen! Det blidde en iCarsoft CR[…]

Där ska bara vara ett dimbakljus så n&a[…]