NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Volvo321
#1450893
Tja håller på att kolla på morsans v50 där acn inte funkar vi har testa fylla på och systemet verkar va fullt sedan kolla jag på ac kompressorn. Det verkar inte som om den hoppar igång. Så jag testa mätta spelet i kopplingen som verkar ligga på 0,65mm är det nån som vet om detta kan vara tillräckligt för att acn inte skulle starta.

Att tillägga är att från början funka acn ibland men nu verkar den va så gott som heldöd

Tack i förväg för svar
av malajo
#1450920
Om den inte funkar dom varmaste dagarna men funkar ibland när det är lite svalare låter det som avståndet som behöver justeras.
Jag vet inte var gränserna går men tycker 0.65 låter mycket

Skickat från min Mi Note 10 via Tapatalk

av Volvo321
#1450928
malajo skrev: sön 20 jun 2021, 21:41 Om den inte funkar dom varmaste dagarna men funkar ibland när det är lite svalare låter det som avståndet som behöver justeras.
Jag vet inte var gränserna går men tycker 0.65 låter mycket

Skickat från min Mi Note 10 via Tapatalk
Ok tack för svar för tillfället verkar den aldrig funka … får kanske ta å krypa under och mätta om det finns nån ström fram till kompressorn överhuvudtaget
Användarvisningsbild
av HCP
#1450932
0.3 är avståndet som ska vara av vad jag läst mig till.
När min va på 0.45 funkade den i 5min tills det blev varmt o avståndet ökade så slutade den funka, efter 10-15min kunde den funka igen

Tveka inte att prova elbil men ge fan i att k&[…]

1000 kr skit bra pris jämfört med VW jag[…]

Trasig A/C Volvo XC60

Jag har en 2011 Volvo xc60 D3 som gått 33k m[…]

Blev informerad häromdagen att fr o m juni 26[…]