- tor 04 mar 2021, 19:31
#1433725
Har för mig att dom skiftar i färg när dom får för lite kräm.
V90 T6 Recharge '21
Moderator: Moderatorer
StefanN skrev:Skulle aldrig satt in kinalampor.Nej, inte jag heller. Speciellt när halvljuset är det enda man har vid möte t.ex.
Steffe3 skrev:Inte ens Biltemas lampor går ju igenom besiktningen t.ex.Är de sneda, eller vad beror det på?
apersson850 skrev:Ska väl gardera med att det var inte xenon i det fallet, utan dimljusen (H8). De verkade vara sneda uppåt i ljusbilden, hur mycket man än justerade så gick det inte (fick justera på besiktningen).Steffe3 skrev:Inte ens Biltemas lampor går ju igenom besiktningen t.ex.Är de sneda, eller vad beror det på?
Steffe3 skrev: ↑fre 05 mar 2021, 16:09 viewtopic.php?p=1433865&sid=9c062d7af1c ... f#p1433865Intressant detta har jag sett på bilar med för starka (värme) lampor som inte strålkastarglaset tål.
Det kan bli effekten av billiga lampor också, vilket är ännu tråkigare på P3-bilar eftersom det inte finns några utbytesglas ännu. Men givetvis är alla fria att montera vilka (lagliga) lampor man vill.
Någon tidigare ägare som programmerat b[…]