Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1432312
Se dig för på xc70 & v70 på skumgummi biten som sitter mellan innerskärm och plåt. Sitter på båda sidor på framskärmarna.

Tog bort mina va helt genomblöta å fulla med skit. Du får ytters lite högre vägljud i bilen men mycket torrare inne vid a stolpe & innanför innerskärmarna. Och smuts från framruta & tak har bara lättare rinna igenom.

De där måste va en stor källa till rost. Ligger helt fuktigt å fullt med skit annars emot plåten på insidan framskärmar / a stolpe.
#1432344
Hur är de limmade? Typ av lim, osv. Ska eventuellt köpa en dörr på skroten och byta och då lär jag flytta alla detaljer från gamla till nya, hade sett framför mig hur de satt med torx-skruvar och clips. Men limmade alltså, det föreställde jag mig inte.
#1432354
sbf skrev: fre 26 feb 2021, 09:28 Hur är de limmade? Typ av lim, osv. Ska eventuellt köpa en dörr på skroten och byta och då lär jag flytta alla detaljer från gamla till nya, hade sett framför mig hur de satt med torx-skruvar och clips. Men limmade alltså, det föreställde jag mig inte.
Dom sitter med en dubbelsidig tejp.
#1432896
Skärmbreddare sitter med dubbelhäftande tejp. Kåporna på dörrarna sitter med dubbelhäftande tejp och klips i nerkant. Jag hade inte tagit bort de. Jag hade bort mina kåpor på framdörrar för de satt löst och klippsen gick sönder direkt. 220:- fattigare. Var bara lite dammig under så ingen fara för rost.

Om det är samma när du ändrar fl&au[…]

Äntligen va det dags. IMG_1397.jpeg

Din bil var redan trasig, det var därför[…]

Hej, har även detta problem. Vi har en V70 D[…]