NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1426466
Hejsan! Har börjat köra vår v50, den bilen sambon för det mesta kör. Självklart så uppdagas fel som hon inte tänkt på..
Ett väldigt drygt fel är att jag inte får upp värmen i kupén, hon säger att det blir varmt när hon kör med dieselvärmaren innan hon ska iväg på morgonen.

Nu har jag kört ca 3 mil i -12 och det är fan iskallt inne i kupén..
Finns det något ständigt återkommande fel på dessa gällande värmen?
#1426663
Låter troligt om du har rätt mängd kylarvätska.
Har dessa bilar en värmeventil som bara öppnar cirkulationen till värmepaketet när kylvätskan är varm?
Annars så skulle jag hällt i lite kylarrens för att sedan byta kylvätska.
#1428171
Vet in om det hjälper dig, men bytte nyligen själv termostat på v50 2.0D efter att det knappt kom in någon värme i bilen.

Alternativet var att låta motorn komma upp i värme och först då släppa in något i kupén. Men det resulterade i att visaren för motortemperaturen sjönk. Då försvann värmen i kupén. Nu efter bytet så kommer motorn upp i temperatur relativt fort och påverkas inte om jag släpper in värme i kupén.

Passade även på att byta ut kylarvätskan och se till att det var rätt blandning efteråt.
Bensinpriser v2

Nån som minns vad bensin kostade på[…]

Nja det är något med kopplingen så[…]

Volvo car UX

Jag har inte fått på min V90 MY24.

Finns ju alltid en buffert. Mitt batteri är p[…]