Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

#1396530
Tjenare alla volvogudar! Vill börja med att säga att jag är extrem nybörjare på bilmek överhuvudtaget, så eventuella svar får gärna vara så pedagogiska som möjligt! :)
Köpte för ett tag sedan min första volvo, gått 42k mil, gick som en dröm första veckorna men plötsligt händer det som dom säger.

Den har kapade fjädrar och jag råkade köra lite fort över en trottoarkant då jag inte tänkte mig för, det tog i motorbalken någorlunda kraftigt och efter det gick bilen lite ojämnt hem (ca 500m).
Bilen började nu bli lite svårstartad och fick flörta med gas för att få igång den, några dagar senare startar inte bilen alls.
Kommer inte ihåg felkod en, men var något med lmm
Sen dess har jag i turordning gjort/bytt:
Tändkablar+stift
Lmm
Bränslefilter
Rengjort fördelarlock
Bytt kamrem+spännrulle då jag märkte att dreven kuggat om och stämde inte alls med varandra när kamdrevet var "nollat".
Teorin är att det kuggade om när jag körde in i trottoarkanten, sen att ventilerna for av det (?)

Komptestade efter allt detta och resultaten blev
1an=7bar
2an=6bar
3an=6bar
4an=3bar

Hört att man kan hälla i olja när man komptestar för att se om det är fel i packning eller ventilerna(?)
Min fråga är då om jag bara ska byta toppen+packningar och hoppas den går sen?
#1396645
Är det en 8 ventilers motor du har kan inte ventilerna tagit skada. Jag har en - 88B (= tidig - 89-a) 745 GLT men den har en 16 ventilers motor och där tar ventilerna skada om remmen kommer fel.
#1396705
En bild på min 16V motor, när jag försöker torka upp oljan som läcker ner på tändstiften nör jag ska byta dom
IMG_20190411_143354.jpg
IMG_20190411_143354.jpg (1.15 MiB) Visad 1036 gånger
#1396749
Då ska du bara se till att anliggningsytor och dom gängade hålen för topplock bultarna är 100% rena. Låna gärna en gängtapp, eller slipa en skåra i en av dom gamla bultarna. Det händer att dom nya bultarna kan vara lite längre eller nya toppen lägre så trögar skruvarna sista biten och det blir inte rätt moment
Du ska kolla ventilspelet när du har toppen av, det är mycket lättare "på bänken" än när den är monterad
Du kan även göra ett enkelt "täthetsprov" i förbränninngsrummen, du kan hälla bensin i för att se om ventilerna är täta, tändstift i och ett förbränningrum i taget och veva runt kamaxeln till till nästa. Du kan göra samma med cylindrarna, häll i samma mängd i alla och försvinner det fort i en eller flera är kolvringarna slitna. Är motorn i gott skick tar det en stund innan det försvinner. Detta är kanske "överkurs" men du kan få en uppfattning om motorns skick. Glöm inte att byta olja innan du startar motorn.
Tysta sommardäck V90

Glöm inte bort er egen hörselkurva n&aum[…]

Luftkudde domkraft

Är det sån här du menar? https://[…]

Sedan börjar den "bluddra" och k[…]

Buckelteknik har vi haft bra erfarenhet av https[…]