Volvo XC40 (18-), C40 (22-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av ocr123
#1391377
Hej!

Går i tankarna på en XC40 b4 awd eller en t4 laddhybrid. Skatten på laddhybriden är i stort sett 0 medans på mildhybriden ligger den på ca 8000 de 3 första åren.

Enligt bygg din volvo så är T4an en 3 cylindrig 1.5 liters motor medans B4 är 4 cylindrig 2 liters. Stämmer detta? Båda två med 8-stregrad automat.

Argumenten för laddhybriden hade varit att skatten är billig och att andrahandsmarknaden om några år säkert är bättre. Jag hade tänkt använda laddhybriden som en mildhybrid stort sätt, jag har ingen laddplats i dagsläget.

Jag har inte provkört någon av dem utan tänkte försöka få till en tillfälle snarast. Har ni någon input?
av HeavyMetal
#1391383
Har du ingen användning för el så hade jag valt B4 AWD då för fyrhjulsdriften och 60k billigare. Sen står det fel på bygg din volvo då laddhybriden egentligen är 7-stegad, men 3 cylindrig 1.5l motor stämmer in.
Användarvisningsbild
av W.A.P.E.
#1391520
Tänkvärt kan vara att den har 129hk utan "batteriet"
Inget driv på bakaxeln på XC60

Kan va hylsan som skickar kraften till bak. Blir […]

Okey, jag hör vad du säger. Jag bytte ol[…]

Köpråd

Hej...tänkte lägga 200-250K för end[…]

Park problem?

Hej igår körde jag in bilen i garaget l[…]