Volvo S60N (11-17) V60, XC60 (09-17) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Murre94
#1364232
Min v60 hugger till i ratten ungefär vid mittenläget när man svänger. Ibland känns det som att ratten ”fastnar” i det läget när det hugger till så man måste vrida tillbaka. Jag har fått för mig att det märks mest när det regnar. Bilen bromsar även jävligt snett när det regnar, vet inte om det kan ha någon koppling till varandra? Hur som helst så tycker jag att den blir väldigt obehaglig att köra när den beter sig så.
Är det någon som haft liknande problem och har löst det på något sett? Eller någon som har en teori på vad det kan vara för fel?
#1364238
Har du kontrollerat nivån på servooljan till styrservon?
#1364281
Jag skulle ha kollat styrlagren också (axiallagren som sitter högst upp på fjäderbenen)
Man kan kolla dem precis som bilprovningen gör, lyft båda framhjulen samtidigt och vrid hjulen (styrutslag alltså) flera gånger mellan fullt vänster och fullt höger. Titta på fjäderns övre ände samtidigt, den ska följa med i vridningen mjukt och fint och inte ryckigt. Kärvar nåt av lagren så rör sig fjädern på den sidan ryckigt..
#1364284
Erik Å skrev:Jag skulle ha kollat styrlagren också (axiallagren som sitter högst upp på fjäderbenen)
Man kan kolla dem precis som bilprovningen gör, lyft båda framhjulen samtidigt och vrid hjulen (styrutslag alltså) flera gånger mellan fullt vänster och fullt höger. Titta på fjäderns övre ände samtidigt, den ska följa med i vridningen mjukt och fint och inte ryckigt. Kärvar nåt av lagren så rör sig fjädern på den sidan ryckigt..
Okej. Besiktade bilen för någon månad sen, borde dom inte upptäckt det då? Eller i för sig så missade han att en styrled var glapp så han verkade inte ha så bra koll :bored:
#1364290
Ja det borde dom ha gjort :-)
Iallafall, kärvar ett lager så kan ratten dra åt endera hållet efter att man har svängt ditåt och vridit tillbaka till mittläget. Sen kan det släppa vid godtycklig tidpunkt.. Eller så stretar ratten emot när man vill svänga. Man känner tydligt att det är en fjäderkraft som stretar emot och sen "hoppar över"

Det är säkert redan diskuterat men jag […]

Det vore ju ynkligt om klossarna var slut efter 40[…]

Jag har visserligen bara fått den till min E[…]

Felkod

Tack för bilderna. Ska bara leta upp ventilen[…]