Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av RoyH745
#1352195
Har en V70 årsmodell -05 diesel. Parkeringsvärmaren fungerar ej. När man ställt tiden och aktiverat den slår den ifrån och avaktiveras efter ett tag.Nån som har en idé om vad som kan vara fel. Roy
av fotomarkus
#1355341
Hade samma symptom härom vintern och i mitt fall var det vattenpumpen till värmaren som gett upp.
Kostade några tusenlappar att byta.


Skickat från min iPhone med Tapatalk
av Rådlös
#1355390
Nu framgår det inte vilket fabrikat ni talar om, men till Volvo Flygmotor 091 B och 091 D var det en vattenpump eller cirkulationspump som den också kallades. Om det nu var en sådan Volvo Flygmotor som Fotomarkus hade, så fick han betala ett överpris om han köpte en ny pump som reservdel på Volvo. Pris 3000 + kr (tror jag)
Hade Fotomarkus vetat att exakt samma pump säljs av fritidsbåthandeln för 2/3 av priset, alltså i runda tal 2000 kr. så hade han nog varit mera nöjd.

Här är pumpen: https://www.seasea.se/cirk-pump-cm10p7- ... ge-nosto-1

Gäller det en annan värmare av annat fabrikat, så tag denna vetskap och lägg den på hyllan "för överflödigt vetande". Men lätt åtkomligt om behov uppstår.
av SAM
#1355429
Eller Autoexperten: Bosch 0 392 020 034 för 655:- inkl moms
Originalmonterades på vissa Oplar.
God Jul
SAM
av SAM
#1355434
Jag tror dock inte på vattenpumpen för då skulle värmaren starta och gå en stund innan den blir överhettad. Kollas med dieselmotorn gående så att cirkulationen sköts av bilens vattenpump.
Om värmaren går med motorn igång är förmodligen värmarens pump defekt. Om värmaren inte går med motorn igång är förmodligen inte felet värmarens vattenpump.
Börja med att läsa ut felkoder och nolla värmaren från felkoderna.
Byt absolut inte delar på måfå, blir bara dyrt.

God Jul!
SAM
av HåkanÅland
#1355557
Nu är jag ingen expert på dom där. Men som jag tycker mig kommit fram till så verkar det finnas 2 dominerande "sjukdomsbilder" på ARDIC (volvo flygmotor) värmarna som det borde sitta i V70-05. En dera som tidigare nämnts: låg tanknivå, Batterispänning eller i baklås pga av felkod (för många startmissar). Dessa resulterar i att när man ställer timern eller försöker köra direktstart så går den tillbaka til "AV" efter ca 5-10 sek. Om man kör direkstart alternativet händer inget startförsök alls.
Det andra scenariet är att den börjar snurra och verkar som det är på gång men ger sig efter typ 45 sekunder. Då skall man lyssna ifall man hör tickande ljudet från soppapumpen medan den försöker starta. Hörs det inte är det typ 19 fall av 20 så har överhettningsskyddet pajat och pumpen startar inte eftersom den enda vägen för pulsmatningen är genom skyddet. Kostar typ 300 Kr för ett kitt med nytt skydd och 2 kabelskor som nyps in i originalhärvan när man byter.
av bjorn_and
#1355657
På min 2,5t -05 så satt det backventiler i bränsleslangen till värmaren. Dessa var i aluminium och hade ärgat ihop och ströp bränsletillförseln.

Exakt samma symtom som du beskriver.

Verkstaden tog helt enkelt bort backventilerna, ett jobb för några hundralappar, och nu funkar värmaren perfekt.

Björn

Åk till ÅF så ser dom vilken nyc[…]

Byta bärande balk 940

Finns verktyg att hugga loss punktsvetsar med. Jag[…]

Nix, funkar inte i AAOS, däremot i Sensus...

Aj :-o låter inte rimligt att du ska st&a[…]