Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Erik Å
#1343088
Lucif3r skrev: fre 18 okt 2019, 18:58 Om LED blinkar på full styrka men inte på lägre styrkor, så har du fel på dimmern. Om något så blinkar och/eller slocknar LED när styrkan sänks, då LED's ljusstyrka inte styrs av spänning som vanliga glödlampor, utan styrs av strömmen. Dimmern i 85x70 sänker spänningen.
Det är fullt möjligt att dimmern får fnatt om man byter alla lampor till LED eftersom de inte beter sig på samma sätt som glödlampor. Det borde i och för sig gå att lösa med att lägga ett motstånd som last parallellt med lamporna..
Dimmern pulsbreddsmodulerar vad jag vet spänningen till lamporna, lampersättnings-LED har inbyggda seriemotstånd så de lyser i proportion till spänningen de drivs med, multiplicerat med pulskvoten. LED är snabba jämfört med glödlampor så det finns risk att man se frekvensen som pulsbreddsmoduleringen sker med.. om man flyttar blicken snabbt kan man förnimma en streckad linje på näthinnan efter lamporna..
OBD P0121

-01 Hmm är det Marelli-spjällhus p&arin[…]

Möjligt problem ABSkablage

Har ett mycket lustigt fel xc60 hybrid 2022 vissa […]

Jag vet att tråden är gammal men sä[…]

Stefans 968

Tror inte jag kan få det så mycket b&a[…]