Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1335832
Hej,

Jag befann mig i min Volvo S60 T5 07:a på Sveavägen i Sthlm nära korsningen Kungsgatan och stod bakom en annan bil och väntade vid ett trafikljus som hade rött ljus. Plötsligt blev jag påkörd bakifrån av en annan bilist (större Merca kombi modell ny) med sådan kraft att min bil kastades framåt och in i framförvarande bil, fast jag hade minst 1­-1,5 meter luft kvar till framförvarande bil samt att jag hade foten på bromsen i min bil.

Nu har jag dragkrok som tog mycket av smällen och typ klöv Mercans front en del, men det räckte inte, min kofångare är spräckt och skadad också. Nu till min fråga:

Förutom de skador man kan se med blotta ögat som t.ex dragkroken & den lackerade kofångaren, vad kan mer ha blivit skadat fast det inte kan ses med blotta ögat?

Jag tänker t.ex på att dragkroken måste ju sitta fast i något starkt i bilen, och då den tog mycket av smällen av Mercans vikt, borde infästningarna för dragkroken fått rejält med stryk, alternativt har platsen där infästningarna för dragkroken i bilen - tagit stryk tänker jag, kan det vara så? Kan chassit blivit skevt? Jag tycker även att bromsarna känns lite konstiga, bromspedalen går ibland ner längre än före olyckan, ungefär som när man hade luft i bromsoljan på 80-talet, kan det stämma? Försäkringsbolaget ska ju inspektera bilen och skadorna, och jag vill gärna veta om dom kommer göra en gedigen inspektion och reparation då Mercan är vållande, eller om dom repararerar endast de synliga skadorna, därav min fråga till er.

Tacksam för era svar, då min ögonsten nu är lite tillknycklad och jag är deppig :-(
#1335838
Bakifrån krävs tyvärr mycket lite.
Och plåtjobb drar i väg i pris väldigt fort

Kan du se om taket är rakt?
Knäckt är den nästan garanterat skrot.

Är bakskärmarna raka?
Annars är den nog också för dyr att laga.

Byta fastskruvade detaljer går fort, och ör relativt "billigt" men själva karrossen...
En 2007 är nog inte dyr nog för att ens hamna i riktbänken.

Men ibland överaskar det...
#1335843
Verkstaden som inspekterar bilen lär ju titta innanför plasten om de inte är riktiga skojare. Den som vet vad den letar efter kommer nog långt med bara lyft och ficklampa för att se in under plasten bak.

Givet att bilen kastade fram trots foten på pedalen har jag svårt att tänka mig att den inte skulle skadats mer än plasten. Kroken sitter ju mer under än bakom karossen så den har knappast tagit hela smällen.

Givet åldern och andrahandsvärde på snarlika bilar är det inte osannolikt att den blir inlöst om det är plåtskador. Så förbered dig lite på att det kan komma, mentalt om inte annat.
#1335931
Det kan nog också hända att stolen (och bältet) måste bytas ut, har för mig att dom är gjorda så att dom deformeras bakåt om man får en kraftigare smäll bakifrån för att minska risken för whiplash.

Som andra sagt så blir det nog tyvärr inlösen.

Fick bli en beställning på nya sommard&[…]

Hej Forumet, Vår XC90 Ursula började kr[…]

Strålkastarbyte

En fråga, jag har bytt båda mina str&a[…]

VCM-epidemi, VOC - service krävs

Jag har inte hört något speciellt i Sve[…]