Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av beachman
#1321866
Idag så hände det för mig för första gången. Vänster kamera svart, när jag låste bilen så fälldes inte speglarna in. Låste upp och låste ännu en gång och då fälldes de in igen. Efter det funkar kameran igen. Förhoppningsvis "bara" mjukvarubugg eftersom så många drabbats, det verkar som att bilen inte känner av läget på spegeln och tror att den fortfarande är infälld.
Användarvisningsbild
av leiwi
#1329335
Xanthopteryx skrev: tis 30 jul 2019, 09:51 Kan nu meddela att det INTE blev löst av uppdateringen. Backspegelkameran, vänster, var mörk i går.
Kan det vara justering av dörren som behövs , om dörren inte är stängd i "rätt" läge så blir kameran svart , du kan ju prova med högerdörren om du känner igen symtomen
av Xanthopteryx
#1329336
Det är direkt kopplat till backspegeln. Trycker jag på "fälla in" backspegeln så fälls inte backspegeln in men kameran hoppar igång.
De få gånger det hänt på höger sida så ger samma manöver:
Vänster backspegel fälls in (och den kameran blir svart) och höger backspegel fälls inte in men kameran hoppar igång. Ett tryck igen fäller ut vänster backspegel och den kameran är igång också.
av Xanthopteryx
#1329400
Har just fått reda på att Volvo känner till problemet (finns registrerad post verkstäderna kan söka fram).
Ingen lösning registrerad än dock.

Bra återkoppling!

D4 VEA dricker olja

Nya turbon kommer imorgon. Blir att lyfta ur motor[…]

Hej hjälper en kompis med en c30 . Han skicka[…]

Hej! Har en B230 motor på ett stativ som int[…]