Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Tumme38
#1312445
Ville passa på att tacka för den här tråden. Efter att ha hittat den hittade jag även till Bengt som fixade min stegmotor och gasintyg på en timme. Kanonservice och en riktigt trevlig kille. Kan rekommendera till alla. Jag hittade honom på blocket, efter rekommendationen här i tråden.

Jag hade samma problem som förste skribenten, motorn bara dog ibland på gasdrift. Sen funkade det lite då och då men bara om bilen fått stå. Riktigt irriterande eftersom jag helst vill köra på gas.

Stort tack!
#1324352
Hej, vill bara tacka för informationen! Har idag varit hos Bengt som fixade vår Bifuel V70, -06, 14500 mil. Byte av stegmotor och nu går den precis som vanligt igen, (efter en massa "tjuvstopp" tidigare).
Rejmes i Lindesberg och Örebro ville inte ens ta in den för reparation, utan rekommenderade pluggning av gassytemet, till en kostnad av 3500 kr!!!
Byte av stegmotor hos Bengt kostade 2600 kr!
Jag kan bara säga att har ni problem så kontakta Bengt Jalnäs i Göteborg!

Lars Sjövall
#1495090
Hej!
Har en liknande problem med min v70 och vill lösa det. Har försökt att ringa Markku men det går inte, kan du @sbf, hjälper mig?

Har pratat med Bengt men det verkar att han har flyttat från Göteborg.
#1581995
Hej ! Även fast det är ett gammalt forum skriver jag med förhoppning att nån vet hur men får tag på denna Bengt. Då jag har exakt samma problem med min bil. Har testat söks på google men hittar inget hoppas nån ser detta
Mvh

Dock förblir ju frågan obesvarad om […]

Golvbelysning lyser ej!!!

Problem löst, dimbart ljus tänds vid m&o[…]

Kan vara urtrampningslagret. Om dem inte är h[…]

Den sitter så den syns bakifrån, om […]