Haldex:
Volvos:
https://www.bilia.se/biltillbehor/bilva ... _31367940/
BorgWarners:
https://www.lbmautoparts.com/main.aspx? ... l%20clutch
DVS. "same skit different name" och premiumpris för märkesbranding. BorgWarner vet vad som ska vara då det är dom som gör dessa haldexkopplingar. Kan skilja upp till 500kr för en haldexpump beroende på om det är en blå Volvo eller vit basic kartong med eller inte. Kan traska in hos en VW handlare och köpa samma olja då dom också har haldex på sina bilar.
För G4-5 gör även en person med tummen mitt i handen ett pumpbyte med olja och i förekommande fall filter själv då man inte behöver röra kardanen till skillnad från G3 där man måste ta bort den för att ens kunna få ut pumpen mer än 4-5 mm och kardanen vill gärna sitta fastrostad i flänsen på ingående axeln man måste ta bort för dränering/pump/oljebyte då ingen avtappningsplugg finns och pumphålet fungerar som dräneringshål och byter man olja vill man rengöra pumpens filter samtidigt.
För lådan står det i den minst lästa boken vad det ska vara då det finns minst 3 olika automatlådor och två olika oljor rekommenderas även om det kanske i verkligheten är samma olja man pytsar i hos verkstaden oberoende på vilken låda som sitter i bilen men kanske även årsmodeller på bilen.
- By VEWE