I denna avdelning finns allt som har med motorarbeten och trimning att göra, vare sig de är enkla eller avancerade. Glöm INTE att skriva vad det gäller för bil, årsmodell samt motorbeteckning!

Moderator: Moderatorer

av alle_
#130729
Tjenare! Funderar starkt på att chippa min 940 -91 fulltrycksturbo(B230FT) men är lite osäker på vad jag ska köpa för chip, har kikat på Bsr & vikingchip, vilket bör man välja? har inte riktigt förstått skillnaden mellan Guldbox och en vanlig? är det bättre/enklare och chippa om jag har en guldbox? är det nått mer man behöver för att chippa?
av Addekarlsson
#130747
Guldbox innebär att det är löst chip. Övriga boxar får man löda.
Viking är klart prisvärda.

Ska du chippa, så tänk på att tanka 98 oktan sen, för att minimera risken för spikning när du höjer laddtrycket.

Mvh/ Adde
av alle_
#130752
Okej, ja då förstår ja varför man ska ha guldboxen! :) bara att traska ut å se efter vad man har och hoppas på det bästa då! Okej, men då blir det nog ett Viking då. Okej, ja 98 kör jag redan med å!
Carplay Trådlös adapter

Jag har en AAWireless 1 som bara ligger om nå[…]

Hej, Det har börjat 'surra' från omr&ar[…]

Enligt Volvos dokumentation kalibreras virvelspj[…]

XC60 MY27

T6 hade tidigare 253 hk bensinmotor + 153 hk elmot[…]