Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

#1303503
Hej,

Hade tänkt lackera om mina sommarfälgar nu innan jag skiftar till sommarhjul. Lackerade om fälgarna på vinterhjulen i somras med Biltemas fälgfärg med förvånandsvärt bra resultat (bra sprutbild, ser bra ut och sitter bra).

Dock hade jag klantat till det när jag ruggade upp ytan dvs klarlacken. Troligen använde jag för grovkornigt slippapper, så det blev synliga sliprepor kvar efter lackeringen.

Min fråga. Hur och med vad bör jag rugga upp ytan inför lackeringen för bästa resultat?

Tacksam för svar.

P S Svar som ifrågasätter metoden och resultatet undanbedes.
#1303508
Jag drog ytterst hastigt ett varv med fint slippapper, minns dock tyvärr inte kornstorlek, innan jag lackade mina med Biltemas metallic-fälgfärg. Det blev bra och har suttit två säsonger. Dock är klarlacken jag använde inte lika bra som original, det märks när fälgarna ska tvättas. Smutsen sitter lite hårdare

Mycket tråkigt att det överhuvudtaget h[…]

Problem med dörrlås v60

Klockrent. Exakt samma felbeskrivning som mitt pr[…]

Uppdatering går inte in?

Du kan testa att göra en omstart av bilens […]

https://ato24.de/de/ravenol-t-iv-fluid.html Best&[…]